logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Хургада Египет лето 2022Информации за сместувањето

Држава: Египет
Место: Хургада

                                                             ХУРГАДА ЛЕТО 2022

 

                                             Термини:  11.05 / 25.05 / 01.06

                                              6 ноќевања – чартер програма

 

Богата историја, раскошни хотелски комплекси, прекрасни локации за нуркање, авантуристичко сафари по пустинските дини.... Црвеното море, националното богатство на  Египет,  а Хургада посакувана дестинација за одмор..

 

Хургада - Градот е формиран на почетокот на 20 век, а од 1980-те години постојано се зголемува. Во овој град инвестираат и египетски и странски инвеститори, и го претвораат во водечки центар крај брегот на Црвеното Море. Хотелите нудат бројни туристички атракции, меѓу кои водечки се спортовите на вода, како и нуркање, пловење со јахти, едрилици...

Хургада се протега на околу 36 километри крај морскиот брег, но не и длабоко во пустината. До скоро ова било само едно мало рибарско место, но денес Хургада е град со околу 248.000 жители, и поделен е на три дела: Центар (Ел Дахар) е стариот дел; Сакала е центарот на градот и Ел Мемша (Селски пат) е современиот дел.

Хургада има суптропска и пустинска клима, со благи зими и топли до врели лета. Летната сезона трае речиси цела година. Сончевите денови се околу 3.800 часа годишно, што е еден од највисоките резултати во светов, а во просек се движат од 9 сончеви часа во декември до 13 сончеви часа во јули. Просечната годишна температура на морето е 24 °C, и се движи од 21 °C во февруари и март до 28 °C во август.

Одморалишта во близина на Хургада:

Сал Хашиш е новоразвиено одморалиште кое се наоѓа на 18 километри јужно од Хургада на Црвеното Море.

Ел Косеир е еден од најстарите градови на западниот брег на Црвеното Море. Во исламскиот период му било дадено името Ел Косеир, што значи „мала палата или тврдина“. Лоциран помеѓу Хургада и Марса Алам, Ел Кусеир порано беше важно пристаниште.

Залив Макади - туристичко одморалиште кое се наоѓа на 30 км јужно од Хургада, посветено само на хотели, продавници и клубови. Нема населби со локалното население. Местото се одликува со добра песочна плажа.

Залив Сома - туристичко одморалиште лоцирано на 45 км јужно од Хургада, со разни хотели, вклучувајќи го заливот Палм Ројал Сома, резиденцијата на каскадите, клубот Робинсон, Шератон

Ел Гуна - луксузен хотелски град во приватна сопственост, околу 25 км северно од Хургада. Тивок и чист, градот се состои од неколку острови одделени со канали и поврзани со мостови. Покрај 14 хотели и 3 марини, има и 2200 приватни вили и апартмани, додека многу други се во фаза на изградба. Некои го промовираат како египетска Венеција. Изграден е на 10 километри крај плажа и има уникатна и разновидна архитектура.

 

Хотел

Услуга

Цена по лице

1во Дете

2ро Дете

3то возрасно лице

KING TUT 4* / SPHINGS 4*

Стандардна соба

6AI

489 €

310 € ( 2-13,99)

399 € (7-13,99)

469

LE PACHA RESORT 4*

Стандардна соба

6AI

489 €

310 € ( 2-13,99)

399 € (7-13,99)

469

BELLA VISTA RESORT 4*

Стандардна соба

6AI

489 €

310 € ( 2-13,99)

399 € (7-13,99)

469

LONG BEACH RESORT 4*

Фамилијарна соба

6AI

519 €

310 € ( 2-13,99)

310 € (2-13,99)

499

SEAGULL RESORT 4*

Стандардна соба

6AI

539 €

310 € ( 2-12,99)

429 € (7-12,99)

519

STELLA DI MARE GARDEN MAKADI

 Стандардна соба

6AI

559

310 € ( 2-13,99)

449 € (7-13,99)

539

TITANIC PALACE / TITANIC BEACH 5*

Стандардна соба

6AI

569€

310 € ( 2-12,99)

449 € (6-12,99)

549

STELLA DI MARE BEACH RESORT MAKADI

 Стандардна соба

6AI

589

310 € ( 2-13,99)

479 € (7-13,99)

569

SINBAD AQUA PARK 4*

Стандардна соба

6AI

589 €

310 € ( 2-11,99)

459 € (6-11,99)

569

SUNRISE HOLIDAYS 5*    (16+)

Стандардна соба  

6AI

599 €

/

/

579

TITANIC ROYAL 5*

Стандардна соба

6AI

639€

310 € ( 2-12,99)

489 € (7-12,99)

619

PRIMA LIFE MAKADI RESORT & SPA 5*

Стандардна соба

6AI

649

310 € ( 2-14,99)

489 € (6-14,99)

629

ALBATROS DANA BEACH 5*

Стандардна соба  

6AI

709

310 € ( 2-11,99)

529 € (6-11,99)

689

ALBATROS WHITE BEACH 5*

Стандардна соба  (2+1)

6AI

729

310 € ( 2-11,99)

/

709

SUNRISE ROMANCE 5*   (16+)

Стандардна соба  

6AI

909 €

/

/

889

 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ | 7 дена - 6 ноќевања

1 ден | Скопје - Хургада

Состанок на аеродромот во Скопје, 2 часа пред времето на полетување.

Директен лет за Хургада. Слетување во Хургада во раните утрински часови. Средба со претставниците на Атлас Корпорејшн , асистенција за вадење на виза и трансфер со автобус до избраниот хотел.

Сместување во хотел според правилата на хотелот (најчесто после 14:00 часот). Започнување на хотелските услуги и прво ноќевање

2 - 6 ден | Хургада

Денови за одмор во Вашиот хотел на база на избраната услуга.

Ве молиме при резервација побарајте во агенцијата опис на All inclusive / Ultra All Inclusive услугата за Вашиот хотел

Можност за факултативни излети во организација на локалната партнер агенција.

Можност за дополнителни активности во рамките на хотелот (пр. нуркање)

7 ден | Хургада - Скопје

Појадок и одјавување од хотел според предвиденото време од страна на хотелот (најчесто од 10:00 до 12:00) после што завршуваат пансионските услуги.

Слободно време (можност за користење на хотелските содржини, без вклучени оброци и пијалок)

Превземање од хотел и трансфер до аеродром во вечерните часови. Точното време на превземање од хотел ќе ви биде кажано од представниците на локалната партнер агенција.

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови наредниот ден 

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА
* 6 ноќевања на наведената услуга.

* Авионска карта и аеродромски такси на релација Скопје – Хургада – Скопје со чекиран багаж до 20кг

Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром во Хургада
* Организација на аранжманот

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА
* Патничко здравствено осигурување
* Влезна виза за Египет - за МК пасоши се добива на лице место по пристигнување, потребни се 25усд, хотелска резервација и

пасош со важност од минимум 6 месеци.
* Факултативни екскурзии и други индивидуални трошоци.

 

 

Напомени:

За резервација потребна е уплата од 30% од вкупната цена, а до завршување на валидноста на актуелните ценовници (цени со попусти за рани резервации) треба да се уплати најмалку 50% од износот. После уплатата барањето се процесира и потрврда од хотелот се добива 24 до 48 работни часа.

Доколку Вашето барање биде потврдено ќе добиете известување за истото после што настапува периодот за доплата на Вашиот аранжман и добивање на потребните документи.

Во случај да не биде потврден избраниот хотел, ќе Ви биде предложен друг соодветен хотел. Доколку не Ви одговара дадената алтернатива имате право на целосен повраток на уплатените средства. Целосна доплата на аранжманот најдоцна 14 дена пред почетокот на аранжманските услуги. Доколку резервацијата се прави во период пократок од 21 ден пред почетокот на аранжманот, барање за резервација се прави со 100% уплата.

Не придржувањето на правилата за плаќање за резервации со попуст значи губење на истиот и цената на аранжманот ќе биде променета согласно правилата за плаќање без попуст.

Препорачуваме да ги проверите сатниците на полетување 24 часа пред објавеното – планирано време на полетување. Сите сатници-времиња во табелите се дадени во локално време. Организаторот не прифаќа одговорност за промени во сатниците кои се резултат на промени во редот на летање на авиопревозникот, или доколку истите настанат од причини кои не можат да се предвидат. Евентуалното пристигнување во хотелот по полноќ или во раните утрински часови се смета за реализирана услуга. За можните спорови ќе се применува важечката регулатива во авио сообраќајот.

ПАТНИ ДОКУМЕНТИ: Авионските билети, ваучерите и информативно писмо ќе Ви бидат дадени на аеродром (2 часа пред полетување) од страна на претставник од агенцијата. По превземањето на билетите мора да направите чекирање на шалтерот на авио превозникот, предавање на багаж и пасошка контрола.

Планирајте го времето за патување до аеродром, поради можни сообраќајни метежи, работи на пат и слични. Агенцијата нема да биде одговорна доколку патникот не стигнал навреме на аеродром за да се пријави на летот. Во овој случај се применуваат правилата за отказ на ОПШТИТЕ ПРАВИЛА ЗА ПАТУВАЊЕ

Организаторот на патување не е овластен да ја проценува важноста на патните и други документи. Ве молиме проверете ги Вашите патни документи дали имаат важност најмалку 6 месеци од последниот датум на Вашиот престој, односно датумот на враќање назад во Македонија.

Ве молиме информирајте се во агенцијата за деталите на патничко осигурување.

На чартер летот за Хургада е дозволен еден багаж од 20кг по лице (платежен авио билет). Во случај на надминување на дозволените килограми за багаж организаторот нема одговорност доколку авио компанијата одлучи да му наплати на патникот за надминатите килограми. Во рачен багаж не е дозволено да се носат остри предмети и течности кои надминуваат 50ml, гелови, спреј или пена.

ИЗГУБЕН БАГАЖ: Ако вашиот багаж е изгубен или оштетен, по пристигнувањето на аеродромот, информирајте го агентот на авио компанијата и локалниот претставник на партнер агенцијата на аеродром за да Ви помогнат да ги пополните потребните формулари. За обештетување во случај на оштетен или целосно изгубен багаж е надлежна авио компанијата.

ТРАНСФЕРИ ОД / ДО АЕРОДРОМ: по пристигнување на аеродромот претставник на партнер агенцијата ќе ве пречека и ќе ве упати до автобусот (минибус, такси) за превоз до резервираниот хотел. Обврска на патникот е да се грижи за својот багаж да биде внесен во превозното срество за трансфер. Времето на враќање од хотел ќе биде навремено истакнато во Вашиот хотел. Ако оваа информација не е истакната Ве молиме да го контактирате претставникот на локалната партнер агенција. Ве молиме да бидете на рецепција во хотел 15 минути пред закажаното време за трансфер. Пред тоа треба да го

предадете клучот од собата и доколку имате клуч од сеф, проверете ги патните документи и платете ги вашите сметки.

 

ЗАБЕЛЕШКИ:
* Доколку не се оствари минималниот број на патници,организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.

* Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на монетарниот пазар или промена на цените на сместувањето или на превозот, да ја промени и цената на аранжманот или да воведе задолжителна доплата.

* Краен рок за отказ на аранжманот од страна на организаторот е 7 дена пред патувањето.

* Цените се однесуваат за сместување во стандардни соби. Поглед на море / базен / град... организаторот не може да гарантира, со исклучок во случаи кога постои доплата со која патникот си обезбедува поглед специфициран во ценовникот.

* Категоризацијата на хотелите е врз основа на категориите во договорот помеѓу организаторот на патувањето и локалниот партнер. Во случај на ненајавена промена организаторот не сноси одговорност. Видот и квалитетот на храната зависат од категоријата на хотелот и организаторот нема влијание на истата. Распределбата на соби во хотелот врши исклучиво рецепцијата по пристигнување во хотелот. Организаторот не може да влијае на спратот, позицијата на собата или големината на креветите, освен во случај кога се однапред дефинирани / објавени, или има доплата за истите.

* Помошните кревети се речиси секогаш со помали димензии од стандардните кревети. Некои од хотелите не нудат можност за дополнителен лежај/кревет (најчесто кога децата имаат бесплатно сместување), и во истите децата го делат лежајот со возрасните патници.

* За сместувањето на патниците задолжен е придружникот / представникот на групата. Еден хотелски ден како и услугите во истиот се смета од 14:00 час од денот на важоста на аранжманот, најдоцна до 12:00 часот на пладне на последниот ден на аранжманот, без разлика кога (во зависност од саатниците на летот, на кои организаторот не може да влијае) гостинот ќе влезе / излезе од хотелот. Секое користење на собите и услугите во хотелот, првиот ден пред 14:00 час / последниот ден по 12:00 час се подлежни на дополнителни трошоци кои ги наплаќа хотелот. За периодот од напуштањето на собите до моментот за трансфер до аеродром, секогаш се обезбедува простор за складирање на багажот.

* Организаторот го задржува правото на промени во програмата кои се однесуваат на распоредот на одредени содржини поради објективни околности.

* ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ не се составен дел на програмата за патување и претставуваат засебен договор помеќу патникот и организаторот на излетите – локалната агенција. Во деновите кога се организираат излети патниците може да се обратат на рецепцијата во сместувачкиот капацитет ланч пакет или ладен оброк.

 

 

 

 


Слични понуди