logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Тоскана и Чинкве Тере 29.04.2024.


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Велигден

ТОСКАНА И ЧИНКВЕ ТЕРЕ

● ФИРЕНЦА ● ЛА СПЕЦИЈА и ЧИНКВЕ ТЕРЕ ● СИЕНА и САН ЏИМИЊАНО ● ПИЗА и ЛУКА ●

5 дена (4 ноќевања со појадок во хотел од категорија 4*) - со авион

Поаѓање: 29 април (враќање: 3 мај 2024 година)

 

Тоскана според многумина е најубавиот регион на Апенинскиот полуостров поради своите 120 заштитени подрачја од бајковита природа, прекрасните градови и села... Со прекрасната Фиренца, нејзиниот главен град и најпознатиот симбол, Тоскана е лулка на ренесансата; на нејзината почва од 14-16. век се раѓаат нови филозофски и научни размислувања, а врз основа на античката култура, врвните литературни, сликарски, скулпторски и градежните работи, кои пресудно влијаеле на уметничкото и општественото заживување на многу европски земји. Тоскана е татковина на најпознатите уметници од тоа време - Данте, Петрарка, Бокачо, Фра Анџелико, Ботичели, Липи, Учело, Донатело, Брунелески, Верокио, Рафаел, Микеланџело, Леонардо да Винчи...

 

1 ден БЕЛГРАД - БОЛОЊА - МОНТЕКАТИНИ

Состанок на патниците на аеродромот „Никола Тесла“  во 04:00 часот. Полетување до Болоња во 06:30 часот (JU470). По слетување на аеродром во 08:45 часот, пасошка контрола и подигање на багажот, поаѓање на панорамски разглед на Болоња со локален водич на српски јазик. Разглед на центарот, градот на науката и уметноста, познат по својот најстар универзитет во Европа, основан во 1088 година и поради карактеристичните, заоблени трговски улици: плоштадот Маџоре, плоштадот Нетуно и фонтаната, базиликата Сан Петронио, една од најголемите во Италија, кулите Азинели и Гаризенда од 12 век... Трансфер до Монтекатини. Хотелско сместување. Слободно време. Ноќевање.

 

2. ден МОНТЕКАТИНИ - ФИРЕНЦА - МОНТЕКАТИНИ

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности или факултативно патување во Фиренца, најбогатата уметничка ризница на Италија, по Рим. Основана како римска населба на реката Арно, Фиренца е од 12 век независен град-република, а потоа и војводство. Цвета за време на владеењето на моќното банкарско семејство Медичи (14-17 век), чии најистакнати членови, способни владетели и реформатори, забележани како големи покровители и покровители на уметностите. Од 1865 до 1871 година, Фиренца била главен град на Италија. Разглед на внатрешниот центар на градот пеш: плоштад Сињорија, катедрала Санта Марија дел Фиоре, со познатата купола Брунелески, крстилница, Понте Векио - покриен мост од 14 век, палатата Уфици, црквата Санта Кроче (во која се гробовите на Микеланџело, Макијавели и Галилео)... Слободно време. Враќање во Монтекатини. Ноќевање.

 

Ден 3 МОНТЕКАТИНИ – ЛА СПЕЦИЈА – ЧИНКВЕ ТЕРЕ – МОНТЕКАТИНИ

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности или факултативно патување во Чинкве Тере. Cinque Terre вклучува пет села од бајките, до кои може да се стигне со воз. Се посетуваат четирите села Риомаџоре, Манарола, Вернака и Монтероса. Возење до Ла Специја, од каде возот оди до најголемото село Риомаџоре, кое лежи на карпите покрај потокот Маџоре и се спушта кон морето. По посетата на местото, патувањето продолжува со воз до Манарола. Ова село се карактеризира со терасовидни куќи до самиот брег на морето. Третото село е Вернаца, изградено околу готската црква Света Маргарет Антиохиска од 13 век. Последното место што се посетува е живописното Монтеросо (Monterosso al Mare) сместено во средината на мал залив, со куќи во вид на кули (случај тори). Враќање во хотелот. Ноќевање.

 

4. ден МОНТЕКАТИНИ - СИЕНА - САН ЏИМИЊАНО - МОНТЕКАТИНИ

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности или можност за одење на факултативно патување до Сиена и Сан Џимињано. По пристигнувањето во Сиена, разглед со локален водич: Дуомо - една од најубавите катедрали во Италија, познатиот плоштад „Ил Кампо“, каде што е една од најшарените фиести во градот, „Палио“, контради од полжави, пантери, aquile... Слободно време до поаѓање за Сан Џимињано. Посета на средновековниот град Сан Џимињано, кој го зачувал својот средновековен карактер. Градот е познат по своите кули, поради што го носи прекарот „Град на кулите“. Слободно време после разгледот. Во доцните попладневни часови часови враќање во Монтекатини. Ноќевање.

 

5. ден МОНТЕКАТИНИ - ПИЗА - ПРИСТАНИЕ - БОЛОЊА - БЕЛГРАД

Појадок. Напуштање на хотелот. Слободен ден за индивидуални активности или можност за одење на факултативна екскурзија до Пиза и Лука. Обиколка на знаменитости во уникатното „Поле на чудата“: Крштението од Данте наречена „Мојот прекрасен Свети Јован“, катедралата изградена во прекрасен фирентински стил и Кривата кула, еден од најомилените симболи на Италија. Потоа се оди во еден од најубавите градови во регионот на Тоскана, Лука. Пешачка тура: Пјаца Наполеоне, Анфитеатро и Сан Микеле, родното место на Џакомо Пучини... Слободно време до поаѓањето кон  аеродром. Трансфер до аеродромот во Болоња. Авионот полетува во 20:15 часот (JU 475). Слетување до аеродромот „Никола Тесла“ во 22:20 часот. 

 

ЦЕНА ЗА ПАТУВАЊЕ ПО ЛИЦЕ: 699 EUR
Сместување во Hotel Francia e Quirinale 4*
Доплата за единечна соба 140 EUR

 

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО ВКЛУЧУВА:

Авио превоз на релација Белград-Болоња-Белград (превозник Ер Србија), аеродромски такси (56 евра на денот на објавување на програмата, чиј износ е предмет на промена, сместување во хотел со четири ѕвезди на база 4 ноќевања со појадок во двокреветни соби, трансфери аеродром-хотел и хотел-аеродром; панорамско разгледување на градот Болоња, трошоци за водичи.

 

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО НЕ ВКЛУЧУВА:

факултативни екскурзии и влезници, туристичка такса во износ од 1,7 евра на ден по лице за престој во хотел со категорија четири ѕвезди (се плаќа исклучиво на рецепција), меѓународно патничко здравствено осигурување.

 

СМЕСТУВАЊЕ

● Хотел Francia e Quirinale **** https://www.franciaequirinale.it/

Хотелот се наоѓа во мирен дел од градот Монтекатини Терме, блиску до прекрасно уреден парк, на околу 650 метри од центарот и главната железничка станица.

Собите имаат: сателитска ТВ, телефон, бања со фен, клима, сеф и wifi интернет конекција. Појадокот е во ресторанот на хотелот на принцип на

самопослужување.

● Организаторот на патувањето го задржува правото да го замени овој хотел со сличен хотел од иста или повисока категорија.

 

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ

• Факултативна екскурзија со автобус „Фиренца“ 90 € - (цената на екскурзијата вклучува превоз до Фиренца и услуги на локален водич)

• Факултативна екскурзија со автобус „Cinque Terre“ 95 € - (во цената е вклучен автобуски превоз, локален воз со превоз меѓу населени места во Националниот парк „Cinque Terre“, услуги за водич).

• Факултативна екскурзија со автобус „Сиена и Сан Џимињано“ 90 - (во цената на екскурзијата е вклучен превоз до Сиена и Сан Џимињано и услуги на локален водич)

• Факултативна екскурзија со автобус „Пиза и Лука“ 80  - (цената на екскурзијата вклучува превоз до пристаништето, разглед на Пиза и пристаништето, водич)

Патниците можат да се одлучат за секоја индивидуална екскурзија по свој избор или можат да се пријават за пакет од 4 екскурзии по цена од 295€

Пријавувањето за екскурзии се врши при пријавување за патувањето, а плаќањето се врши во Монтекатини, исклучиво во евра. Потребни се најмалку 20 пријавени учесници за реализација на екскурзијата. Во случај на помал број пријавени, екскурзијата би можела да се реализира со корекција на цената.

 

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ПАТУВАЊЕ „ТОСКАНА И ЧИНКВЕ ТЕРЕ“

● За ова патување се потребни најмалку 25 патници.

● Со навремено барање, постои можност за сместување во еднокреветни или трокреветни соби во кои третиот е помошен кревет.

 

УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ

● Цената на патувањето е изразена во евра, а уплатата е во денарска противвредност, според курс 1 евро = 62 денари.

При пријавување се склучува договор за патување и се плаќа аванс во износ од 40% од цената, а најдоцна 15 дена пред поаѓање преостанатите 60% вкупната цена.


Слични понуди

Париз

Париз

Париз – “градот на светлината” со право го носи овој епитет. Со својата единствена архитектура, големите плоштади и старите знаменитости претставува еден од најкомплетните градови на cветот. Градот на модата, француските револуции, богат со историја и култура. На секое споменување на неговото име, никој не останува рамнодушен...
Рим

Рим

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 5 дена / 4 ноќевања  01.мај (среда) СКОПЈЕ - РИМ   Состанок на групата на скопскиот аеродром во 16:55 часот. Лет за Рим W6 4757 во 18:55ч. Пристигнување во Рим во 20:40 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.    02.мај (четврток)  РИМ (Панорамски разглед) Појадок. Пан
ВЕЛИГДЕН ВО ДАЛМАЦИЈА

ВЕЛИГДЕН ВО ДАЛМАЦИЈА

Пополнето Солвекс ве води во најубавиот дел од Медитеранот. Еве можност да ги посетите бисерите на Јадранот: Омиш, Макарска, Сплит,  Бол на Брач со петдневно уживање покрај водите на прекрасниот Медитеран. Сместување во хотелот Брзет во Омиш. Oмиш е карактeристичен Далматински историски Град со препознатлив амбиент за Далмација. Бурното и
Тоскана - Романтика и уживање

Тоскана - Романтика и уживање

Ден 1 Софија - Рим - Орвието Слетување на аеродромот во Рим, а потоа ќе се упатуваме кон Орвието, главниот град на регионот Умбрија. Прошетка на средновековниот центар на градот. Трансфер до хотел. Ноќевање.   Ден 2 Val d'Orcia - Pienza - Bagno Vignoni Појадок. Поаѓање за Пиенца. Поминувајќи низ живописната област на Вал д'Орсија, ќе уж