logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Грција

Грција

   


Опис на државата:

Грција се наоѓа во југоисточна Европа, на јужниот крај на Балканскиот полуостров.Се граничи со Албанија, Македонија и Бугарија на север, а со Турција на исток. На исток и југ излегува на Егејско море, а на запад на Јонско море. Се состои од еден планински полуостров на јужниот дел на Балканот Пелопонез и помали острови (1400 од кои 227 се населени),како што се Крит , Лезбос, Киос и др.

Главен град :
Атина

Клима:
Климата е слична како и во медитеранските области. На пониските места летата се суви и топли а зимите се благи  и дождливи. Планинските предели се поладни со значително повеќе дожд во летните месеци. Снег и мраз има ретко во рамнините но затоа планинските предели знаат да замрзнат.

Население:
10,964, 020 жители.
98% од населението во Грција се Грци, 1% од населението се Муслимани со турско потекло. Околу 100.000 Муслимани живеат во Тракија. Остатокот од населението го сочинуваат Словени, Албанци, Ерменци, и Власи.

Природни богатства:
Во Грција нема многу природни богатства со поголема економска вредност. Само 23%проценти од земјиштето е обработливо, а остатокот го сочинуваат планински предели. Државата располага со поголеми количества петролеум кои се наоѓаат на островот Тасос. Може да се најдат боксит и железо, но и минералите тука не изобилуваат.

 

 ПОНУДИ Грција - Резултати од пребарувањето

 VILLA SIRTAKI - СИВИРИ

VILLA SIRTAKI - СИВИРИ

VILLA SIRTAKI - СИВИРИ   Вилата SIRTAKI е лоцирана на главнта улица која води кон центарот на Сивири. Оддалечена е на околу 50 метри од хотелот "Џени" и приближно на 200 метри од градската плажа. Во својот состав располага со 1/3 студија и 1/2+2 апартмани, сите сместени на првиот кат и опремени со соодветна кујна, бања, клима уред, балкон
Apart-hotel DAFNI Studios

Apart-hotel DAFNI Studios

Локација: Хотелот се наоѓа во Едипсос, на 400 метри од термалните извори, 50 метри од големиот маркет Галаксис и 120 метри од градската плажа. Сместување: Хотелот располага со двокреветни соби, опремени со комплетно опремена кујна, купатило со туш кабини, балкон со поглед на градот или дворот, фрижидер, ТВ. Dafni studio месец ју
Aparthotel GRAND EVA

Aparthotel GRAND EVA

Локација: На само 100 метри од самата плажа, со прекрасно уреден двор, со над 50 палми и приватен покриен паркинг.   Општи информации: Апарт. хотелот располага со двокреветни,трокреветни, четворокреветни и петокреветни студиа на приземје како и двокреветни, трокреветни, четворокреветни, петокреветни и шесторокреветни апартмани
Aparthotel LIDO - Едипсос

Aparthotel LIDO - Едипсос

Локација: Се наоѓа на самата обала со директен поглед кон морето, во главна пешачка улица.   Општи информации: Апарт. хотелот располага со двокреветни студија со додатни лежаи на I, II и III кат. Објектот поседува и рецепција, бар и лифт.   Сместување: Секое студио има комплетно опремена кујна со прибор предвиден за бро
Hotel KENTRIKON SPA - Едипсос

Hotel KENTRIKON SPA - Едипсос

Локација: Овој хотел е најубав во Едипсос, со одлична центална локација, со само 80 метри до самата плажа. На неколку минути од главниот парк, во близина на термалниот извор. Хотелската зграда датира од 1935 година и се одликува со гламур, шарм и стилот на тоа време.   Општи информации: Хотелот располага со 50 соби кои се двокреветни и трокр
Hotel THERMAE SYLLA SPA - Едипсос

Hotel THERMAE SYLLA SPA - Едипсос

Локација: Хотелот се наоѓа на островот Евиа, во градот Едипсос, на самата плажа. Општи информации: Хотелот поседува рецепција, 3 бара, 4 ресторана, платформа за сончање,  продавница за сувенири, бутик, паркинг. Сместување: Собите се опремени со клима, сателитска ТВ, Wi-Fi, телефон, сеф, мини-бар, купатило, папучи, наметки, козметич
JENNY HOTEL - Сивири

JENNY HOTEL - Сивири

Локација: Грција / Халкидики / Касандра / СивириХотелски содржини: рецепција, ресторан, отворен базен, детски базен, бар покрај базен (pool bar), snack бар, бежичен интернет (wi-fi), лежалки и чадори покрај базен, паркинг...Сместување: собите се опремени со тоалет, мини бар, фрижидер, интернет, балкон со поглед на град
Makris Studios - Agios Nikolaos

Makris Studios - Agios Nikolaos

Локација: Се наоѓа во Агиос Николаос на 4км од термалните извори на Едипсос. Општи информации: Располага со апармани, студиа и дуплекс, градина, паркинг и своја плажа со чадори и лежалки. Сместување: собите имаат целосно опремена кујна, бања, клима уред, интернет. Услуга: наем на апартмани и студиа. APARTHOTEL MAKRIS
Park Hotel, Агиос Николаос

Park Hotel, Агиос Николаос

Локација: Хотелот се наоѓа во прекрасно и мирно место на само 150 метри од плажа и на 1,5 км од Едипсос. Општи информации: Хотелот располага со 14 соби, рецепција, голема градина за релаксација. Сместување: Сите соби на хотелот имаат свој балкон, кујна, клима, WiFi и ТВ Услуга: ноќевање/ ноќевање со доручек. HOTEL PARK месец ј
Studios ASTERIA Hotel - Edipsos

Studios ASTERIA Hotel - Edipsos

Локација: Хотелот се наоѓа во срцето на бањскиот град Едипсос, на само 50 метри од плажата и на 100 метри од топлите извори. Со една кратка прошетка ќе се најдете во близина на пазарот и многубројните ресторани со вкусна храна. Општи информации: Хотелот располага со рецепција секогаш достапна за гостите Своето утринско кафе може да го испиете
TORONI BLUE SEA (OLD WING **+)

TORONI BLUE SEA (OLD WING **+)

HOTEL TORONI BLUE SEA (OLD WING **+) Локација: хотелот е лоциран во непосредна близина на песочната плажа во Торони, една од најпопуларните песочни плажи на Ситонија, Халкидики.Хотелски содржини: рецепција, ресторан, отворен базен, pool бар, snack бар, бежичен интернет (wi-fi), паркинг, мини маркет...Сместување: Хотелот е организира
Vila ANASTASSIOS - НЕИ ПОРИ

Vila ANASTASSIOS - НЕИ ПОРИ

Вилата ANASTASIOS се наоѓа на оклу 150 метри од песочната плажа, во убаво уреден двор веднаш до Вилата Магас. Нејзината внатрешна организираност, се каракеризира со убаво уредени (1/2 и 1/3) студија, распоредени на првиот кат. Во близина на вилата се неколку супер маркети, продавници и ресторани.   НЕИ ПОРИ наем МАЈ ЈУНИ ЈУЛИ
Vila ARGIRO - Агиос Никитас

Vila ARGIRO - Агиос Никитас

Argiro Apartments е објект кој се наоѓа во непосредна близина на другата наша вила во Агиос Никитас. Со прекрасно уредениот двор исполнет со зеленило, преку кој излегува на главната улица кон градската плажа, овој објект дава одлични услови за одмор. Во својот состав расолага со неколку убаво опремени двокреветни студиа, сите со
Vila DIMA - Лептокарија

Vila DIMA - Лептокарија

Студијата DIMA, се наоѓаат на високото приземје од истоимениот објект во Лептокарија на само триесетина метри од градската и песочна плажа. Нивната локација, како и квалитетната и модерна опременост, е вистинскиот мотив за ваш вистински избор. Освен со современиот мебел, студијата се опремени и со сите потребни апарати, тв и клима уреди, како и уре
Vila ELEFTERIA - Олимпик Бич

Vila ELEFTERIA - Олимпик Бич

Villa Elefteria се наоѓа во средишниот дел од Олимпик бич, на околу 150 метри оддалеченост од песочната плажа. Се карактеризира како модерно опремен објект од Б категорија, кој во својот состав брои 16 студија за сместување. Сите располагаат со сопствен тоалет со туш, мини кујна, балкон, ТВ и клима уред. Во неговото приземје, под самиот објект
Vila MARIA - Неи Пори

Vila MARIA - Неи Пори

Локација: Вила “MARIA” е лоцирана на одлична ликација во центарот на Неи Пори веднаш наспроти хотел Platon и 50м од црквата и околу 100m од плажа. Содржина: Располага со трокреветни студиа (на I и II кат) и четворокреветни студиа (на II кат). Во трокреветните студиа има еден брачен и едно единечено легло. Во четворокреветните има еден
Vila TETI - Агиос Николаос

Vila TETI - Агиос Николаос

Локација: Се наоѓа во Агиос Николаос на самата плажа. Општи информации: Вилата поседува паркинг, детско игралиште, двор со градина.    Сместување: Секоја соба поседува клима, ТВ, кујна, тоалет, тераса, Wi-Fi.    Услуга: Само ноќевање.     TETI APPARTMENTS месец јуни јул
VILLA ARGO - Врахос

VILLA ARGO - Врахос

Вилата Арго е објект, лоциран на првата линија куќи изградени долж шеталиштето покрај долгата плажа во Врахос. Карактеристична по фронталната поставеност на нејзините балкони и тераси, го привлекува вниманието на секој минувач покрај нејзе. Во своето приземје располага со убав ресторан, над кој скалесто се издигаат останатите ка
VILLA FILIPOS - ЛЕПТОКАРИЈА

VILLA FILIPOS - ЛЕПТОКАРИЈА

Вилата FILIPOS се наоѓа во централниот дел на Лептокарија, во непосредна близина на вилата Ерато. Вилата е оддалечена на само педесетина метри од градската плажа. Во нејзина непосредна близина, се наоѓаат мноштво продавници, ресторани, маркети и пекара. Вилата расолага со десетина студија (за 3 или 4 лица). Секоја единица е опремена со сопствена ку