logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Хрватска >> Омиш

Хрватска - Омиш

ОМИШ -  Мал далматински град и пристаниште кое се наоѓа помеѓу Сплит и Макарска, сместен на устието на реката Цетина. Во минатото Омиш бел озогласено пиратски гнездо, и пиратите од Омиш биле меѓу најопасните во целиот Медитеран. Доказ на бурна историја се видливи на секој чекор на Омишката ривиера. Античкиот град Омиш, црквите и тврдини се тивки камен потсетници на моќта и силата на злогласните Омишки пирати. Денес во центарот на Омишката Ривиера исклучителна убавина се наоѓа во срцето на Јадранот и активниот центар на Хрватскиот туризам. Бројни плажи и заливи, медитеранска вегетација, богати културна и гастрономски понуда, свеж воздух и кристално сино море направи од Омиш совршен рај за оние кои бараат одмор од модерниот живот. За оние кои сакаат активен одмор, Омиш е совршена дестинација. Рафтинг на реката Цетина, слободно качување, нуркање, риболов, пешачење, одење во природа, сурфање, се само некои од активностите кои Омиш има да ги понуди.Сместен во срцето на Далмација, Омиш е совршено место да се започне истражување на Далмација, нејзините острови, неговата горда историја, културно наследство и природни убавини. Антички римски градови Сплит и Салона се само половина час возење од Омиш. Островите Брач, Хвар, Вис и Корчула се лесно достапни од Омиш.
 Омиш е буквално полни со ресторани, таверни и кафулиња. Медитеранската кујна - маслиново масло, риба и морска храна, локален зеленчук, вино се дел од вековната традиција на оваа област, а можеби и на најдиректен начин да се доживее вистинскиот дух на Медитеранот. Омишко Културно Лето, Пиратски ноќи и многу други музички, театарски и гастрономските манифестации се одлична можност да се доживее не само убавината на Далмација, но исто така и неговата душа.

 

 ПОНУДИ Хрватска - Омиш - Резултати од пребарувањето

Apartmani 001, Omish

Apartmani 001, Omish

Локација: Се наоѓа на 20м од плажа, одалеченост од маркет е 15м додека од ценатарот 30м. Општи информации: Располага со апартмани за 4 лица како и паркинг место на 200м од објектот. Сместување: Апартманите за 4 лица имаат една спална соба, дневна соба со дополнително легло на развлекување, кујна, тоалет со туш, тераса и Wi-Fi и клима.
Apartmani 002, Omish

Apartmani 002, Omish

Локација: Се наоѓа на 300м од плажа, одалеченост од ресторан е 20м додека од ценатарот 500м. Општи информации: Располага со апартмани за 4 лица. Сместување: Апартманите за 4 лица имаат една спална соба, дневна соба со дополнително легло на развлекување, кујна, тоалет со туш, тераса и Wi-Fi и клима (се доплаќа 3€ дневно). Услуга:&n
Hotel BRZET - Omish

Hotel BRZET - Omish

Локација: Од центарот на градот Омиш го дели градското шеталиште со должина од 800 метри. Во близина се наоѓа црквата Св. Еуфемија Општи информации: Хотелот е од праволиниски тип со централен дел и тераса , опкружен со борова шума  покрај плажа со камчиња. Хотелот располага со вкупно 88 соби, од кои 26 трокреветни, 62 двокреветни со можн
Hotel PLAŽA - Омиш

Hotel PLAŽA - Омиш

Локација: Хотелот се наоѓа во центарот на градот на 1 минута одалеченост од главната градска плажа Општи информации: Хотелот поседува балкон, градина, бар, ресторан, Wi-Fi, 24 часа рецепција. Услуга: ноќевање со појадок / полу пансион / полн пансион. Сезона 2022 Сезона I 01.01.-2.04. 15.10.-31.12. Сезона II 23.04.-20.05
OMИШ

OMИШ

OMИШ Oмиш е карактаристичен Далматински историски Град со препознатлив амбиент за Далмација и Медитеранот. Бурното и богато минато го подарила градот на сливот на реката Цетина како скапоцено културно и споменичко наследство кое традиционално се чува во римските споменици, гусарските тврдини и природните убавини на кањонот на реката Це
Апартмани Мала Лука, Омиш

Апартмани Мала Лука, Омиш

Локација: Хотелот се наоѓа неколку чекори од плажата  Општи информации: Хотелот поседува балкон, градина, бар, ресторан, бесплатен паркинг, Wi-Fi, 24 часа рецепција. Услуга: ноќевање, ноќевање со појадок, полу пансион, полн пансион.   25.06.-20.08. 04.06.-25.06.20.08.-10.09. 01.05.-04.06.10.09.-30.09. 1