logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Бугарија

Бугарија

Опис на државата: Република Бугарија е се наоѓа во југо-источна Европа, во северо-источниот дел на Балканскиот полуостров на територија од 110993,6 квадратни километри. Северниот дел од земјата граничи со Романија, јужнот - со Турција, Грција, западниот - со Србија и Македонија, источниот го заплискуваат водите на Црното Море.
Главен град е Софија.
Време: 1 час понапред од средноевропското.
Празници и неработни денови:
1,2 јануари (Нова година), 3 март (Ослободување на Бугарија од Османлиското ропство), велигденски понеделник, 8 април, 1 мај (Ден на трудот), 24 мај (Празник на бугарската култура и словенската писменост, денот на светите Кирил и Методиj), 25 декември (Божиќ).
Географија: Должината на државната граница изнесува - 2245 км, од тоа 686 км - речна и 378 км - морска. Рељефот на Бугарија е разнообразен - рамнини и висорамнини опфаќаат околу 70% , планините- околу 30%. Највисоки планински масиви се - Рила (со врвот Мусала - 2925 м), Пирин (највисок врв Вихрен - 2914 м) и Стара-планина (највисок врв Христо Ботев - 2376 м). На југ лежат Родопските планини, по кои проаѓа границата со Грција. Како поширока рамнинска област се јавува Дунавската рамнина. За Црноморскиот брег на Бугарија карактеристична е широката плажа. Главни реки на Бугарија се - Дунав, Искар, Тунджа, Марица, Јантра. 
Клима: Во поголемиот дел од земјата климата е умерено континентална, кон југ - преоѓа во средоземноморска. За комплексите на Бугарија во пролетните, летните и есенските месеци карактеристично е топло и меко време со продолжена летна сезона од мај до октомври. Средната температура на воздухот во мај - +20°С, во јуни и септември - +25°С, во јули и август - +26-28°С.
Население: Во Бугарија живее около 9 милионско население. Бројот на населението во главниот град - Софија, најкрупниот индустриски и културен центар изнесува повке од 1 милион жители. Други поголеми градови се Пловдив, Варна, Бургас и Русе.
Јазик: Официјален - бугарски. Основно писмо - кирилица. На сите комплекси, туристички центри и хотели персоналот го владее рускиот, англискиот, германскиот јазик. Преовладувачка религија православна - 85%, ислам - 12%.
Валута: Бугарски лев, 1 лев=100 стотинки. Во оптек се банкноти од 1, 2, 5, 10, 20 и 50 лева и монети од - 1, 2, 5, 10, 20 и 50 стотинки. Во поголемите хотели има пунктови за изнајмување на коли, во некои ресторани и трговски центри можно е да се користат основните меѓународни кредитни картички.Промена на валутата не е ограничена, Македонскиот денар не се разменува. Најдобро од се е да се има USD или EU. Банките работат од 9.00 до 12.00 и од 13.00 до 17.00, во работни денови. Менувачкиот курс се објавува секој ден. Како би ги избегнале измамите најдобро да не се прифаќаат предлозите на уличните препродавачи.
Визи: За посета на земјата не е потребна виза ако имате биометриски пасош, со старите пасоши неопходна е виза.
Забрането изнесување: без специјална дозвола - предмети кои претставуваат историски, уметнучки или археолошки вредности. На странците им е дозволено да внесат во Бугарија 250 цигарети или 50 цигари, 1 литр жесток алкохолен пијалок или 2 литра вино, подароци во разумно количество и неограничено количество странска валута. Ако вкупната сума ја преминува границата од 5000 лв. необходно е да се пријави во царинската декларација.
Транспорт: Во Бугарија има организирано меѓуградски автобуски линии, но автобусите возат со мала брзина. Може да се користи железничкиот сообраќај. Лица,кои сакат да земат под наем возило, обавезно мора да поседуваат пасош и меѓународна возачка дозвола
Врски: Да се ѕвони по телефон возможно е практично од секаде, има многу распространети телефонски апарати на картички. Но необходно е да се запамти дека телефонските картички од една фирма не работат во апарот на друга, а повикот од поштите е многу поевтин отколку да ѕвоните од хотелот.
Продавници: Работното време е од 9.30 до 18.00 часот. Време за пауза во различни продавници е во различен период од 12,00 до 15.30. Малите продавници во комплексите често работат без паузи и до 22 часот. Има продавници кои работат non- stop 24 часа и во саботите и неделите. Во Бугарја вообичаено се купуваат сувенири и гардероба, парфеми од Долината на Розите, изработки од кожа, рачно изработено сребро, производи од бакар и железо.
Сместување: Во земјата постои голем избор на хотели од светските ланци како и мали приватни хотели и пансиони.
Плажи: Во Бугарија сите плажи се бесплатни и му припаѓаат на градот. Чадорите за сонце и лежалките се плаќаат (2-2,5 EU).
Бугарска кујна: Заслужува посебно внимание. Таа има многу заедничко со кујните на другите балкански земји и Турција: остри зачини, , пикантен вкус. По традиција бугарите сакат да ги спремат јадењата на скара. Такви популарни јадења се:"кебап" (месо на ражен), "кебапче" , "шопска салата" , "гјувеч" , "каварма" (јадење од месо со габи, лук и компири), "кашкавал пане" (пржен домашен кашкавал), "дроб-сарма" , "чушка бјурек" (испржена со јајца блага пиперка, исполнета со сирење и домати). Можно е да се проба баница . Баницата обично се јаде со прочуеното бугарско кисело млеко. Многу невообичаена и ладна супа "таратор" (ситно исецкани краставички, додаден лук и сецкани ораси помешани со кисело млеко. И, конечно во земјата во која се одгледуваат 1300 сорти грозје, секогаш на масата се наоѓа прекрасно вино. Цените во Бугарија за храна и пијалоци не се високи(кригла пиво чини 80 цента, бокал вино - околу 1€, порција шопска салата - 1.5€. Особено се популарни таверните во народен стил, кои се нарекуваат "механа" - и во нив се служат исклучиво национални јадења.
Бакшиш: вообичаено се остава 5-8 проценти од вредноста на порачката.ПОНУДИ Бугарија - Резултати од пребарувањето

Hotel ATLAS

Hotel ATLAS

Локација: Хотелот се наоѓа на 300 метри од плажата и на 300 метри од центарот на Златни Песоци. Општи информации: Хотелот располага со 273 соби, рецепција, ресторан, бар, паркинг. Услуга: Ultra All Inclusive. Сместување: Собите се опремени со клима, сателитска ТВ, телефон, сеф, Wi-Fi, мини-бар, тоалет, фен, тераса. Спор
Hotel BERLIN GOLDEN BEACH

Hotel BERLIN GOLDEN BEACH

Локација: Хотелот се наоѓа на самата плажа. Општи информации: Хотелот поседува рецепција, ресторан, лоби-бар, бар покрај базенот, сеф, продавница, сопствена плажа со лежалки и чадори, менувачница, паркинг. Сместување: Собите се опремени со сателитска ТВ, клима, мини-бар, телефон, тераса, тоалет со туш/када и фен. Услуга: All
Hotel BERLIN GREEN PARK

Hotel BERLIN GREEN PARK

Локација: Хотелот се наоѓа на самата плажа. Општи информации: Хотелот поседува рецепција, ресторан, лоби-бар, бар покрај базенот, сеф, продавница, сопствена плажа со лежалки и чадори, менувачница, паркинг. Сместување: Собите се опремени со сателитска ТВ, клима, мини-бар, телефон, тераса, тоалет со туш/када и фен. Услуга: All
Hotel EXCELSIOR

Hotel EXCELSIOR

Локација: Хотелот се наоѓа на 300 метри од песочната плажа. Општи информации: Хотелот располага со 200 соби, рецепција, 2 ресторана, 2 бара,  сеф, паркинг (5 евра на ден). Услуга: All Inclusive. Сместување: Собите се опремени со клима, сателитска ТВ, фрижидер/мини-бар, тоалет, тераса. Спорт и забава: Надворешен баз
Hotel LILIA

Hotel LILIA

Локација:  Се наоѓа на 1 километар од центарот на Златни Песоци, на 30 метри од плажата. Општи информации: Хотелот поседува рецепција, ресторан, лоби-бар, бар покрај базенот, паркинг, сеф, менувачница. Сместување:  Сите соби се опремени со сателитска ТВ, Wi-Fi, клима, телефон, тоалет, фен, тераса.  Услуга: Полу пансион/A
Hotel MARINA GRAND BEACH

Hotel MARINA GRAND BEACH

 Локација: Хотелот се наоѓа во центарот на комплексот, на 30 метри од плажа. Општи информации: Хотелот поседува 187соби и 48 апартмани, 9 спрата, 3 лифта, пријатно фоаје, сеф со доплата на рецепција, лоби бар, ресторан со веранда, кафе-слаткарница, снек бар, скај бар, паркинг. Сместување: Собите се опремени со сателитска ТВ, клима, мини