logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Одмор на море во Палма де Мајорка


Информации за сместувањето

Држава: Шпанија
Место: Палма де Мајорка

Одмор на море во Палма де Мајорка, Шпанија Лето 2024

7 ноќевања на базаall inclusive 4*:

Хотел GLOBALES MIMOSA & PANAMA 4* All Inclusive - 11.06 - Стоп | 18.06 - Стоп | 25.06 - Стоп | 03.09 - Стоп | 10.09 | 17.09 | 24.09

Цена на пакетот по турист: од 789 евра


Програма:

1-ви ден. Софија - Палма.
Поаѓање од аеродромот во Софија со директен лет на „Bulgaria Air”. Слетување на аеродромот во Палма. Добредојде од страна на претставникот на тур-операторот во Палма. Трансфер и сместување во избраниот хотел со 4*. Вечера. Ноќевање.

2-ри ден. Обиколка на островот, Манастирот Лука со Црната Мадона, Порт Соер и Соер со Дрвен трамвај - целодневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Ноќевање.

Факултативно: Целодневна обиколка на островот.
Цена: Возрасен 79 евра, дете до 11,99 години: 49 евра.
По желба: Целодневна обиколка на островот. Цена за возрасен: 79 евра, дете до 11,99 г.: 49 евра

3-ти ден. Валдемоса со манастирот Картуха - полудневна екскурзија
Појадок. Слободно време. Ноќевање.

Факултативно: Полудневна екскурзија до Валдемоса.
Цена: Возрасен 45 евра, дете до 11,99 години: 35 евра.
По желба: Полудневна екскурзија во Валдемоса. Цена возрасен: 45 евра, дете до 11,99 г.: 35 евра

4-ти ден. Слободен ден.
Појадок. Слободно време. Ноќевање.

5-ти ден. Главниот град на Палма - полудневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Ноќевање.

Факултативно: Полудневна екскурзија до главниот град Палма.
Цена: Возрасен 45 евра, дете до 11,99 години: 35 евра.

6-ти ден. Драк Пештери и Фабрика - Музеј на бисери - Полудневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Ноќевање.

Факултативно: Полудневна екскурзија до пештерите Драк.
Цена: Возрасен 63 евра., дете до 11,99 години: 39 евра.

7-ми ден. Alcudia и Formentor и Poyenza - целодневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Ноќевање.

Факултативно: Целодневна екскурзија до Алкудија, Форментор и Појенца.
Цена: Возрасен 55 евра, дете до 11,99 години: 35 евра. Цената важи САМО при резервација од Македонија.

8-ми ден. Палма - Софија
Појадок. Трансфер до главниот град Палма. Слободно време (4 часа) за шопинг и самостојна прошетка. Трансфер до аеродромот во Палма. Повратен лет за Софија.


СПЕЦИЈАЛНА ЦЕНА НА ПАКЕТ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА НА 3 ЕКСКУРЗИИ - Тура на Палма, Валдемоса и Остров:

 • Цена за возрасни - 160 евра по пријавен турист.
 • Цена за деца до 12 години - 110 евра по пријавен турист.

Распоред на летовите на „Bulgaria Air“:
вторник - вторник

Софија - Палма 16:00 - 17:50 ч.

Палма - Софија 18:40 - 22:20 ч.

Забелешка: Можна е промена на часовите на летовите од страна на авиокомпанијата!

Потребни документи за влез во Шпанија:

Меѓународен пасош со минимална важност од 6 месеци пред датумот на екскурзијата.
За деца до 18 години кои патуваат со или без еден родител - потврда заверена на нотар од еден или двајцата родители!

Начин на плаќање:
Депозит - 30% од цената на патувањето при регистрација.

Целосна исплата 21 ден пред датумот на поаѓање.

Програмата се спроведува при минимум 30 запишани туристи. Во случај, неопходниот број туристи да не е собран, патувањето ќе се откаже, туристите што платиле ке бидат информирани 21 ден пред датата на патување.

Рокови за анулации и казни:

 • До 21 ден пред патување - се задржува депозитот.

 • Од 20 дена до денот на патување - 100% от вредноста на патувањето.

Цената вклучува

 • Авионски билет со редовен лет на Bulgaria Air: Софија - Палма – Софија

 • Чекиран багаж до 23 кг и рачен багаж до 10 кг.

 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром

 • 7 нокевања на соодветен пансион (ол инклузив)

 • Услуга од представник на агенцијата за време на престојот

 • Слободно време во главниот град Палма ден пред повратниот лет

Цената не вклучува

 • Данок на гориво - авиокомпаниите имаат право да наплатат данок на гориво поради постојано менување на цените на горивото. Во овој случај се менува и цената на патувањето. Наплатата за гориво се должи на сите резервации за соодветниот лет, без оглед на тоа кога биле направени. Информациите за вредноста на цената на горивото ќе бидат објавени 21 ден пред датумот на релевантниот лет, за што клиентите ќе бидат известени и ќе можат да ја платат цената на гориво до 7 дена пред патувањето (за резервации помали од 21 ден пред релевантниот лет, исто така, ќе ја примени декларираната наплата на гориво за тој лет, доколку има).
 • Еко такса - секој турист мора да плати на рецепција во хотелот - 3,30 евра по турист од ноќевање
 • Дополнителни екскурзии со туристички водич, кои се бараат и се плаќаат во Македонија.
 • Лични трошоци
 • Осигурување за откажување на патување - се препорачува

Специјална пакетна цена при пријавување за 3 екскурзии - Палма, Валдемоса и Обиколка на островот:

 • Цена за возрасни - 160 евра

 • Цена за деца до 12 г. - 110 евра

Дополнителни екскурзии, кои се резервират и плаќат воМакедонија:

 • Обиколка на островот, манастирот Лука со Црната Мадона, Порт Соер и Соер со дрвен трамвај - 8 часа.
  Цена: Возрасен: 79 евра, дете до 11,99 години: 49 евра.
  Во текот на овој ден ќе ја откриете прекрасната и контрастна природа на Палма де Мајорка. Се искачуваме на планината Трамунтана низ живописните шумски предели со стрмни проѕирни карпи. Посета на манастирот Лука со Црната Мадона, заштитничката на островот. Откако ќе стигнеме до највисоката планина, Пуи Мајор, започнува спуштањето до заливот Ла Калобра, каде ќе имаме слободно време да уживаме на тесната плажа скриена меѓу високите карпи. Продолжуваме кон Порт Соер, со прекрасна панорама на морскиот залив, опкружен со импозантните заби на Трамунтана. Патувајте со дрвен трамвај низ цитрусни градини до градот Соер - шармантна комбинација од тесни улички и модерна архитектура. Прошетка до главниот плоштад на Соер со многу кафулиња каде што можете да го пробате локалниот колач со сладолед и бадеми - заштитен знак на Соер. Враќање во хотелот со автобус.
  Во цената е вклучено: возач, превоз со автобус, билет за дрвениот трамвај. Влез во Манастирот - 2 евра по турист се плаќа на лице место, по желба.
 • Главниот град на Палма - полудневна екскурзија - 4 часа. 
  Цена: Возрасен 39 евра, дете до 11,99 години: 29 евра.
  Полудневна екскурзија до главниот град Палма и неговиот историски центар. Програмата започнува од Парк де ла Мар, од каде по пријатна прошетка низ градините ќе стигнеме до катедралата Палма (влезот се плаќа локално). Продолжуваме до Градското собрание, Плаза Мајор и црквата Сан Мигел. Следува фото-стоп во готскиот замок Белвер со прекрасен панорамски поглед на главниот град и живописната Палма Марина.
  Во цената е вклучено: возач, превоз. Влез во катедралата: 8 евра возрасен, 4 евра дете до 12 години.
 • Валдемоса со манастирот Картуха - полудневна екскурзија - 4 часа.
  Цена: Возрасен: 45 евра, дете до 11,99 години: 35 евра.
  Валдемоза е амблем на Палма де Мајорка. Историјата, културата, романтиката и традицијата се споија во една навистина шармантна комбинација во овој град. Шопен и Џорџ Санд најдоа засолниште и инспирација во прекрасната Валдемоза. Факултативно: посета на манастирот Картуха (влез 8 евра). Слободно време за прошетка низ тесните улички со типичните камени куќи на островот и многуте традиционални продавници.
  Во цената е вклучено: возач, превоз. Влез во Манастир по желба - 9 евра возрасен, 4,50 евра дете до 12 години.
 • Форментор и Алкудија и Појенца - целодневна екскурзија - 8 часа.
  Цена: Возрасен: 55 евра, дете до 11,99 години: 35 евра.
  Преминување на планината на север до прекрасната Алкудија - првата престолнина на островот. Истражување на познатите градски ѕидини и традиционалниот пазар, најпознат во Палма де Мајорка. Продолжувајќи кон Форментор, по пат фото-пауза на една од најпопуларните панорамски локации на островот - Коломер, од која се отвора прекрасен поглед на истоименото островче. Продолжуваме кон Појенца, антички град со богато културно наследство и прекрасен централен плоштад.
  Во цената е вклучено: возач, превоз.

 • Пештерите Драк и фабриката - Музеј на бисери - 4 часа. 
  Цена возрасен: 63 евра, дете до 11,99 години: 40 евра.
  Пештерите Драк се една од главните атракции на островот. Тие се наоѓаат во источниот дел, веднаш до Порто Кристо, мало рибарско гратче со прекрасен поглед. Следува посета на пештерите со едно од најголемите подземни езера во светот - Мартелското езеро. Овде ќе уживате во специјално шоу на класична музика и светлина. Посета на музејот - фабрика за бисери и продавницата прикачена на него.
  Во цената е вклучено: водич, превоз, влез во пештерите и влез во музеј - фабрика за бисери.

Забелешки:

 • Распределбата на дополнителните екскурзии по денови во програмата е ориентациона.

 • Точните денови на спроведувањето на екскурзиите ќе бидат доставени една недела пред патувањето.

 • Резервацијатата и плаќањето на дополнителните екскурзии се извршува во Македонија најкасно 21 ден пред патувањето!

 • Минимален број туристи за остварување на дополнителните екскурзии - 18 лица.

 • При пријавување на екскурзии на место цените на екскурзиите се повисоки.

 • Туроператорот си го запазува правото на промени на цените, во случај на промена во транспортните трошоци за екскурзиите, како и при промена на влезните такси во посетуваните објекти за време на екскурзиите.

Globales Mimosa ☆☆☆☆

Цена за 2 возр. Од: 1558 €

Местоположба:

Хотелот се наоѓа на 400 м од плажата Palma Nova во одмаралиштето Palma Nova, на 30 км од престолнината Палма и аеродромот. Автобуска спаница до Палма е непосредно до хотелот. На 1,2 км од рекреативниот парк Катманду, на 2 км од аквапаркот Акваланд.

Во хотелот:

 • 24 часовна рецепција
 • климатизиран ресторан со шведска маса
 • all inclusive бар покрај базен
 • wi-fi интернет - бесплатен низ целиот хотел

Соби:

 • тераса
 • климатизација
 • ТВ со сателитски канали
 • сеф
 • wi-fi интернет - бесплатно
 • бања со туш, бањарки, фен
 • Дополнителниот кревет е софа кревет.

Спорт и рекреација:

 • надворешен базен со бесплатни чадори и лежалки
 • вечерна забава за возрасни
 • фитнес
 • велосипеди за изнајмување
 • Се обезбедува пешкир за плажа за депозит од 10 евра.

За децата:

 • детски базен
 • мини клуб со детска анимација

Храна:

All Inclusive:

 • Различни јадења од медитеранската и европската кујна на шведска маса, шоу-готвење. За време на главните оброци се нудат вино и вода.
 • Од 10:00 до 24:00 часот, барот нуди безалкохолни пијалоци, пиво, алкохолни пијалоци, вино и сангрија.
 • Од 10:30 до 18:00 часот во барот се достапни закуски: хамбургери, салати, чипсови, пици, сладолед, слатки, пакувани десерти, кафе/чај.

Плажа:

 • песочна плажа Palma Nova - со должина од 1 км

Globales Mimosa & Panama All-inclusive 2 возрасни  2 возрасни + 1 возрасен 2 возрасни + 1 дете (2-12) 1 возрасен
11.06.2024 1758€ 2587€ 2377€ 1029€
18.06.2024 1798€ 2647€ 2447€ 1049€
25.06.2024 1898€ 2787€ 2577€ 1099€
03.09.2024 1778€ 2617€ 2457€ 1049€
10.09.2024 1758€ 2587€ 2407€ 1029€
17.09.2024 1758€ 2587€ 2407€ 1029€
24.09.2024 1658€ 2437€ 2267€ 979€

Слични понуди