logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Сицилија 29.04.2024


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Сицилија

ТАОРМИНА – ЕТНА – НОТО – СИРАКУЗА – САВОКА и ФОРЦА ДАГРО

5 дена (4 ноќевања со појадок, сместување во хотел од категорија 4*) - со авион

 Поаѓање: 29 април (враќање: 3 мај 2024 година)

 

Сицилија, најголемиот остров на Медитеранот, е уникатно место кое се карактеризира со специфична култура, традиција и начин на живот. Разновидна и апсолутно волшебна природа, прекрасни плажи, ридови покриени со винова лоза, богато зеленило и фасцинантната Етна, најголемиот активен вулкан во Европа, се само дел од причините зошто треба да ја посетите и доживеете Сицилија. Овој остров е за секој кој сака да го доживее вистинскиот медитерански дух и да запознае автентичен дел од Европа.

 

Ден 1 БЕЛГРАД – КАТАНИЈА – ЃАРДИНИ НАКСОС

Состанок на патници на аеродромот „Никола Тесла“ во 10.50 часот. Поаѓање за Катанија во 13:20 часот (лет JU 438). Пристигнување во Катанија во 15:15 часот. Одење на панорамски разглед на градот: Вила Белини, Улица на црквата, фонтана за слонови, рибен пазар, Римски театар, Пјаца дел Дуомо, катедрала Света Агата Катанија (Катанија)...Трансфер до хотел, сместување. Ноќевање.

 

Ден 2 ЏИАРДИНИ НАКСОС – ТАОРМИНА – ЕТНА – ЏИАРДИНИ НАКСОС

Појадок. Слободно време за индивидуални активности или можност за одење на факултативна екскурзија. Поаѓање за живописната Таормина, сместена на ридот Монте Тауро. Овој град е познат и како „Бисерот на Медитеранот“ поради неговата географска локација и шарм. Прошетка во горниот дел на градот, во кој се влегува преку вратата „Порта Месина“, грчко-римски театар од 3 век п.н.е., еден од најдобро зачуваните амфитеатри од античката ера. (билетот не е вклучен во цената). Возење до Етна, симболот на Сицилија, највисокиот активен вулкан во Европа, достигнувајќи височина од 3.400 мнв. Патувањето води по црни патишта кои некогаш ги минувала вжештената лава. Поаѓање кон кратерот Силвестри кој се наоѓа на 1800 мнв. Враќање во хотелот. Ноќевање.

 

3. Ден ЏИАРДИНИ НАКСОС – НОТО – СИРАКУЗА – ЏИАРДИНИ НАКСОС

Појадок. Слободно време за индивидуални активности или можност за одење на факултативна екскурзија. Патување во градот Ното, познат по најубавите барокни градби Сицилијански стил датира од 18 век. Продолжуваме со патувањето до Сиракуза, град богат со грчка култура, наследство, архитектура, амфитеатри, познат како градот на Архимед. Разглед на археолошкиот парк, голем каменолом и Увото на Дионисиј, најголемиот грчки театар на Сицилија, голем олтар и амфитеатар. Потоа следи обиколка на стариот дел на градот Ортаги, Катедралата Света Луција, фонтаната Артемида. Враќање во хотелот. Ноќевање.

 

4. ден ЃАРДИНИ НАКСОС – САВОКА – ФОРЦА ДАГРО - ЃАРДИНИ НАКСОС

Појадок. Слободно време или можност за одење на факултативна екскурзија. Разглед на типичните сицилијански села Форца д'Агро и Савока, каде што е снимен легендарниот филм „Кум“ заради автентичноста. Прошетка низ лавиринтот на малиот град Форца д'Агро, каде сицилијанските кралеви ја изградиле својата прва палата, а потоа патување до Савоке, кој и денес зрачи со типична атмосфера која се поврзува со мафијата и филмот Кум. Слободно време за краток одмор со еспресо или гранита во барот „Вители“ каде Ал Пачино ја снимал легендарната сцена за запросување и обиколка на познатата катедрала Св. Луциус на чиј влез се снимаше познатата свадбена сцена. По обиколката, враќање во хотелот. Ноќевање.

 

5. Ден ЏИАРДИНИ НАКСОС - КАТАНИЈА - БЕЛГРАД

Појадок. Слободно време до трансфер до аеродром. Полетување за Белград во 14.35 часот (лет JU 439). Пристигнување во Белград во 16:20 часот.

 

ЦЕНА НА ПАТУВАЊЕ ПО ЛИЦЕ: 679 евра

Доплата за еднокреветна соба е 105 евра.

 

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО ВКЛУЧУВА:

Авионски превоз на релација Белград - Катанија - Белград (превозник Ер Србија), аеродромска такса во износ од 58 евра на денот на објавувањето на програмата чиј износ е предмет на промена, хотелско сместување категорија 4* на база 4 ноќевања со појадок во стандардни двокреветни соби, трансфери помеѓу аеродром - хотел - аеродром според програмата, панорамско разгледување на градот, услуги на водич и трошоци за организирање на патувањето.

 

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО НЕ ВКЛУЧУВА: факултативни излети, туристичка такса 2,5 евра (се плаќа на рецепција).

 

СМЕСТУВАЊЕ

Хотел Вила Дафне **** https://www.hotel-villadaphne.com/

Хотел Вила Дафне 4* е еден од најпопуларните хотели во близина на Таормина. Се наоѓа на 250 м од плажа, 60 км од аеродромот и на само 50 метри од железничката станица. Хотелот располага со рецепција и ресторан, а секоја соба има бања, фен, мини бар, клима, ТВ. Појадокот се служи на база на самопослужување.

● СОЛВЕКС Травел го задржува правото да го замени овој хотел со сличен хотел од иста или повисока категорија.

 

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ

Таормина/Етна Цена: 85 евра. Во цената е вклучен автобуски превоз, локален водич.

Ното/Сиракуза Цена: 120 евра. Цената вклучува автобуски превоз, локален водич и влезници (археолошки парк и катедрала).

Савока/Форца Дагро Цена: 75 евра. Во цената е вклучен автобуски превоз, локален водич.

Пријавувањето за екскурзии се врши при пријавување на патувањето, а плаќањето се врши во Италија, исклучиво во евра. Потребни се најмалку 20 пријавени учесници за реализација на ова патување. Во случај на помал број пријавени, екскурзијата би можела да се реализира со корекција на цената или содржината и во договор со патниците.

 

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ПАТУВАЊЕ „Сицилија“

● За ова патување се потребни најмалку 25 патници.

● Со навремено барање, постои можност за сместување во еднокреветни или трокреветни соби (во кои третиот кревет е помошен).


Слични понуди

Сицилија 15.04.2024

Сицилија 15.04.2024

ТАОРМИНА – ЕТНА – НОТО – СИРАКУЗА – САВОКА и ФОРЦА ДАГРО 5 дена (4 ноќевања со појадок, сместување во хотел од категорија 4*) - со авион Поаѓање: 15 април (Враќање: 19 април 2024 година) Сицилија, најголемиот остров на Медитеранот, е уникатно место кое се карактеризира со специфична култура, традиција и начин на живот. Ра
Тоскана - Романтика и уживање

Тоскана - Романтика и уживање

Ден 1 Софија - Рим - Орвието Слетување на аеродромот во Рим, а потоа ќе се упатуваме кон Орвието, главниот град на регионот Умбрија. Прошетка на средновековниот центар на градот. Трансфер до хотел. Ноќевање.   Ден 2 Val d'Orcia - Pienza - Bagno Vignoni Појадок. Поаѓање за Пиенца. Поминувајќи низ живописната област на Вал д'Орсија, ќе уж
ВЕЛИГДЕН ВО ДАЛМАЦИЈА

ВЕЛИГДЕН ВО ДАЛМАЦИЈА

Пополнето Солвекс ве води во најубавиот дел од Медитеранот. Еве можност да ги посетите бисерите на Јадранот: Омиш, Макарска, Сплит,  Бол на Брач со петдневно уживање покрај водите на прекрасниот Медитеран. Сместување во хотелот Брзет во Омиш. Oмиш е карактeристичен Далматински историски Град со препознатлив амбиент за Далмација. Бурното и