logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Тоскана - Романтика и уживање


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Сицилија

Ден 1 Софија - Рим - Орвието

Слетување на аеродромот во Рим, а потоа ќе се упатуваме кон Орвието, главниот град на регионот Умбрија. Прошетка на средновековниот центар на градот.

Трансфер до хотел.

Ноќевање.

 

Ден 2 Val d'Orcia - Pienza - Bagno Vignoni

Појадок.

Поаѓање за Пиенца. Поминувајќи низ живописната област на Вал д'Орсија, ќе уживате во исклучителни тоскански погледи, ниски ридови покриени со чемпрес, бор и маслинови градини.

Пристигнување во Пиенца. Пешачка тура низ центарот на градот, наречена „Бисер на ренесансата“ (под покровителство на УНЕСКО). Следува прошетка во Бањо Вињони, средновековно село познато по своите минерални извори. Слободно време.

Ноќевање.

 

Ден 3 Перуџа - Асизи

Појадок.

Слободен ден во кој можете да ја почувствувате романтиката и магијата на Тоскана. Ќе имате можност да ја посетите Перуџа - главниот град на Умбрија и Асизи - родното место на Св. Францис (пакет „Дополнителни екскурзии“). Сместена меѓу ридовите на Апенините, Перуџа нуди прекрасен поглед на езерото Трасимено. Ќе прошетате низ средновековниот центар со неговите добро сочувани архитектонски ремек-дела: катедралата Сан Лоренцо, Националната галерија, Палатата Приори, тврдината Паолина.

Продолжувате за Асизи. Посета на спектакуларниот комплекс на базиликата Св. Френсис и Санта Кјара, место кое како магнет привлекува аџии од целиот свет. Храмот е украсен со фрески кои прикажуваат сцени од животот на светителот, дело на генијалните мајстори Џото, Чимабуе, Лоренцети од 13 и 14 век.

Ноќевање.

 

Ден 4 Фиренца

Појадок.

Културното и историското влијание на Фиренца е огромно. Врвот на Фиренца во уметноста, културата и меѓународната трговија започна во 13 век и го достига својот врв во 15 век под власта на семејството Медичи, кое владее со градот до крајот на 18 век. Фиренца се смета за лулка на ренесансата , каде што живееле и создавале мајстори како Леонардо да Винчи, Џото и Микеланџело, кои ја збогатиле историјата и наследството на овој волшебен град. Во 1982 година ова незаборавно и прекрасно место УНЕСКО го прогласи за дел од светското културно наследство. Главните атракции вклучуваат една од најголемите катедрали во Италија, Дуомо, со својата единствена камбанарија дизајнирана од големиот Џото и куполата на Филипо Брунелески. Куполата е едно од архитектонските ремек-дела на раната ренесанса и врв на инженерската мисла.

Ноќевање.

 

* Можност за посета на галеријата Уфици. Максимален број на луѓе во група – 15 лица. (се пријавува и плаќа на лице место на туристичкиот водич)

 

Ден 5 Сан Џимињано

Појадок.

Слободен ден. Ќе имате можност да го посетите Сан Џимињано (пакет „Дополнителни екскурзии“). Градот, познат како „средновековен Менхетен“ поради големиот број кули, ќе ве воодушеви со своите тесни улички и прекрасните плоштади. Пешачка обиколка на плоштадот Comunale, општината и Катедралата на колеџот (од надвор).

Ќе имате слободно време. Не заборавајте да го пробате познатиот сладолед од шафран или чаша вино Vernaccia, типично за регионот.

Ноќевање.

 

Ден 6 Монтепулсијано

Појадок.

Слободен ден. Ќе имате можност да го посетите Монтепулсијано (пакет „Дополнителни екскурзии“). Малиот средновековен град сместен на врвот на еден рид е омилено место за љубителите на фотографијата поради прекрасните глетки што се отвораат кон долините на Орча и Киана. Пешачката тура ќе ве однесе до двете градски порти, градскиот плоштад, црквата Сан Биаџо, владината палата, импозантната катедрала Санта Марија Асунта од 16 век.

Љубителите на виното ќе имаат можност да го вкусат светски познатото Нобиле - едно од најдобрите тоскански вина.

Ноќевање.

 

Ден 7 Сиена

Појадок.

Ќе ја посетите Сиена, кој се смета за еден од најубавите италијански градови. Целиот историски центар на Сиена е наведен како светско наследство на УНЕСКО. Ќе ве фасцинира атмосферата на средновековните, готски споменици на „Пјаца дел Кампо“, изградена помеѓу XII и XV век.Катедралата во Сиена е во романско-готски стил и се смета за една од најубавите во Италија . Истиот ден ќе имате можност да вкусите висококвалитетни маслинки и вина од регионот.

Ноќевање.

 

Ден 8 Лет за Бугарија

Појадок.

Трансфер до аеродром. Лет назад за Софија.

 

Цени:

13.06.2024 година од 691 ЕУР

20.06.2024 година од 719 ЕУР

27.06.2024 година од 719 ЕУР

05.09.2024 година од 768 ЕУР

12.09.2024 година од 768 ЕУР

19.09.2024 година од 768 ЕУР

26.09.2024 година од 719 ЕУР

03.10.2024 година од 691 ЕУР

10.10.2024 година од 666 ЕУР

17.10.2024 година од 640 ЕУР

24.10.2024 година од 614 ЕУР

 

31.10.2024 година од 563 ЕУР

 

Хотели

ПРИМЕР НА ХОТЕЛИ:

♦ CHIANZANO TERME (7 ноќевања) Ambasciatori 4*

Дополнителни екскурзии

♦ Пакет „ДОПОЛНИТЕЛНИ ЕКСКУРЗИИ“: 150 еур.

    • Екскурзија во Монтепулсијано;

    • Екскурзија до Сан Џимињано;

    • Екскурзија во Перуџа и Асизи.

 

♦ Пакет „ВЕЧЕРА“: 90 еур.

 

♦ Или комбинирајте ги двата пакети во „МЕГА ПАКЕТ“: 225еур.


Цената вклучува:

♦ АВИОНСКИ БИЛЕТ СО СИТЕ АЕРОДРОМСКИ ТАКСИ

♦ ВКЛУЧЕН БАГАЖ: 20кг чекиран и 5кг кабински багаж.

♦ ТРАНСФЕР: аеродром - хотел - аеродром (модерен автобус со клима).

♦ СМЕСТУВАЊЕ: одличен хотел со 4* според локалната категоризација.

♦ 7 ноќевања со појадок.

♦ Водич на бугарски јазик ќе ве придружува и ќе даде детални информации за време на програмата.

♦ Незаборавни Екскурзии:

   • Орвието;

   • Val d'Orcia, Pienza, Bagno Vignoni. 

 

Цената не вклучува:

♦ ЗАДОЛЖИТЕЛНО МЕДИЦИНСКО ОСИГУРУВАЊЕ 

♦ ДОПОЛНИТЕЛНА ПЛАЌАЊЕ ЗА ИНДИВИДУАЛНО СМЕСТУВАЊЕ (во случај да патувате сами): 200 евра.

♦ ТУРИСТИЧКА ТАКСА: ≈ 3 евра по лице по ноќевање (се плаќа на рецепција);

 

♦ БАКШИШ: туристички водич и возач.

 

Услови

Услови на плаќање:

200 евра депозит при пријавување и склучување на договор и целосна уплата 45 дена пред поаѓање.

 

Краен рок за известување доколку не се достигне минималниот број на туристи по програма:

20 дена пред датумот на поаѓање. Понудата важи со минимум 20 пријавени туристи.

 

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патувањето, по уплата на следните износи:

Од наредниот ден од денот на уплатата на депозитот:

- до 44 дена пред датумот на патувањето – 35% од вкупната цена на патувањето според Договорот;

- помеѓу 28 и 43 дена пред датумот на патувањето - 50% од вкупната цена на патувањето според Договорот;

- помеѓу 16 и 27 дена пред датумот на патувањето - 70% од вкупната цена на патувањето според Договорот;

- помеѓу 9 и 15 дена пред датумот на патувањето – 80% од вкупната цена на патувањето според договорот;

- помалку од 9 дена пред датумот на патувањето – 100% од вкупната цена на патувањето според договорот.

Промена или корекција на името - се наплаќа такса според тарифата на авиопревозникот.

 

Потребни документи за патување:

Меѓународен пасош со важност 6 месеци по датумот на завршување на патувањето;

За деца под 18 години кои патуваат со еден родител или без родители - потребно е полномошно заверено на нотар (од едниот или двајцата родители - зависи од конкретниот случај);

За деца чии родители имаат различни презимиња – потребно е да се понесе копија од извод од матична книга на родените на детето, во која се внесени родителите.

 

Забелешки:

Авиокомпанијата има право да го промени времето на полетување и слетување, за што навремено ќе го извести туроператорот;

Туроператорот не е одговорен за промените на музејските такси и часовите за работа на музеите;

Туроператорот не е одговорен за туристите кои не се примени од граничните власти.

Распоред на летови - предмет на повторна потврда 10 дена пред летот.


Слични понуди

Сицилија 29.04.2024

Сицилија 29.04.2024

ТАОРМИНА – ЕТНА – НОТО – СИРАКУЗА – САВОКА и ФОРЦА ДАГРО 5 дена (4 ноќевања со појадок, сместување во хотел од категорија 4*) - со авион  Поаѓање: 29 април (враќање: 3 мај 2024 година)   Сицилија, најголемиот остров на Медитеранот, е уникатно место кое се карактеризира со специфична култура, традиција и начин н
Сицилија 15.04.2024

Сицилија 15.04.2024

ТАОРМИНА – ЕТНА – НОТО – СИРАКУЗА – САВОКА и ФОРЦА ДАГРО 5 дена (4 ноќевања со појадок, сместување во хотел од категорија 4*) - со авион Поаѓање: 15 април (Враќање: 19 април 2024 година) Сицилија, најголемиот остров на Медитеранот, е уникатно место кое се карактеризира со специфична култура, традиција и начин на живот. Ра
Тоскана и Чинкве Тере 29.04.2024.

Тоскана и Чинкве Тере 29.04.2024.

ТОСКАНА И ЧИНКВЕ ТЕРЕ ● ФИРЕНЦА ● ЛА СПЕЦИЈА и ЧИНКВЕ ТЕРЕ ● СИЕНА и САН ЏИМИЊАНО ● ПИЗА и ЛУКА ● 5 дена (4 ноќевања со појадок во хотел од категорија 4*) - со авион Поаѓање: 29 април (враќање: 3 мај 2024 година)   Тоскана според многумина е најубавиот регион на Апенинскиот полуостров поради своите 120 заштитени подрачја од бајковита прир