logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Сицилија 15.04.2024


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Сицилија

ТАОРМИНА – ЕТНА – НОТО – СИРАКУЗА – САВОКА и ФОРЦА ДАГРО

5 дена (4 ноќевања со појадок, сместување во хотел од категорија 4*) - со авион

Поаѓање: 15 април (Враќање: 19 април 2024 година)

Сицилија, најголемиот остров на Медитеранот, е уникатно место кое се карактеризира со специфична култура, традиција и начин на живот. Разновидна и апсолутно волшебна природа, прекрасни плажи, ридови покриени со винова лоза, богато зеленило и фасцинантната Етна, најголемиот активен вулкан во Европа, се само дел од причините зошто треба да ја посетите и доживеете Сицилија. Овој остров е за секој кој сака да го доживее вистинскиот медитерански дух и да запознае автентичен дел од Европа.

Ден 1 БЕЛГРАД - КАТАНИЈА - ЛЕТОЈАНИ
Состанок на патници на аеродромот „Никола Тесла“ во 11.50 часот. Поаѓање за Катанија во 13:20 часот (лет JU 438). Пристигнување во Катанија во 15:15 часот. Панорамски разглед на градот: Вила Белини, Црвена улица, Фонтаната Слон, Рибниот пазар, Римскиот театар, Пјаца дел Дуомо, Катедралата Света Агата Катанија (Катанија)... Трансфер до хотелот, сместување. Ноќевање.

2. ден ЛЕТОЈАНИ – ТАОРМИНА – ЕТНА – ЛЕТОЈАНИ
Појадок. Слободно време за индивидуални активности или можност за одење на факултативна екскурзија. Поаѓање за живописната Таормина, сместена на ридот Монте Тауро. Овој град е уште познат и како „Бисер на Медитеранот“ поради неговата географска положба и шарм. Прошетка во горниот дел на градот, во кој се влегува низ вратата „Порта Месина“, грчко-римски театар од 3 век п.н.е., еден од најдобро зачуваните амфитеатри од античката ера (влезот не е вклучен во цената). Возење до Етна, симболот на Сицилија, највисокиот активен вулкан во Европа, кој достигнува височина од 3.400 метри надморска височина. Патувањето води по црни патишта кои некогаш ги минувала вжештената лава. Поаѓање кон кратерот Силвестри кој се наоѓа на 1800 метри надморска височина. Враќање во хотелот. Ноќевање.

3. Ден ЛЕТОЈАНИ – НОТО – СИРАКУЗА – ЛЕТОЈАНИ
Појадок. Слободно време за индивидуални активности или можност за одење на факултативна екскурзија. Патување во градот Ното, познат по најубавите градби во барокен сицилијански стил кои датираат од 18 век. Потоа се патува до Сиракуза, град богат со грчко културно наследство, архитектура, амфитеатри, познат како градот на Архимед. Разглед на археолошкиот парк, големиот каменолом и Увото на Дионис, најголемиот грчки театар на Сицилија, голем олтар и амфитеатар. Потоа следи обиколка на стариот дел на градот Ортаги, катедралата Света Луција, Фонтана на Артемида. Враќање во хотелот. Ноќевање.

4. ден ЛЕТОЈАНИ – САВОКА – ФОРЦА ДАГРО – ЛЕТОЈАНИ
Појадок. Слободно време или можност за одење на факултативна екскурзија. Посета на типичните сицилијански села Форца д'Агро и Савока, каде што е снимен легендарниот филм „Кум“ поради неговата автентичност. Прошетка низ лавиринтот на малиот град Форца д'Агро, каде сицилијанските кралеви ја изградиле својата прва палата, а потоа патување во Савока која и денес зрачи со типична атмосфера која се поврзува со мафијата и филмот Кум. Слободно време за кратка пауза со еспресо или гранит во барот „Вители“ каде Ал Пачино ја снимал легендарната сцена за запросување и обиколка на познатата катедрала Св. Луциј на чиј влез е снимена познатата свадбена сцена. По обиколката, враќање во хотелот. Ноќевање.

5. ден ЛЕТОЈАНИ – БЕЛГРАД
Појадок. Слободно време до трансфер до аеродром. Полетување за Белград во 14.35 часот (лет Ј.У 439). Пристигнување во Белград во 16:20 часот.


ЦЕНА НА ПАТУВАЊЕ ПО ЛИЦЕ: 655 евра
Доплата за еднокреветна соба е 125 евра.


ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО ВКЛУЧУВА:
авионски превоз на релација Белград - Катанија - Белград (превозник Ер Србија), аеродромска такса во износ од 58 евра на денот на објавувањето на програмата чиј износ е предмет на промена, хотелско сместување категорија 4* на база 4 ноќевања со појадок во стандардни двокреветни соби, трансфери помеѓу аеродром - хотел - аеродром според програмата, панорамско разгледување на градот, услуги на водич и трошоци за организирање на патувањето.

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО НЕ ВКЛУЧУВА:
факултативни излети, туристичка такса 2,5 евра (се плаќа на рецепција).

СМЕСТУВАЊЕ
Албатрос**** https://www.hotel-albatros.it/en
Хотелот се наоѓа во Летојани, спроти плажата (околу 50м). Од Таормина е на околу 8 километри има градски автобус. Хотелот располага со рецепција и ресторан, а секоја соба има бања, фен, мини бар, клима, ТВ. Се служи појадок според принципот на самопослужување. Солвекс Травел го задржува правото да го замени овој хотел со сличен хотел од иста или повисока категорија од споменатиот хотел.

ФАКУЛТАТИВНИ ИСКУРЗИИ

Таормина/Етна Цена: 85 евра. Во цената е вклучен автобуски превоз, локален водич.

Ното/Сиракуза Цена: 105 евра. Цената вклучува автобуски превоз, локален водич и влезници (археолошки парк и катедрала).

Савока/Форца Дагро Цена: 75 евра. Во цената е вклучен автобуски превоз, локален водич.

Пријавувањето за екскурзии се врши при пријавување на патувањето, а плаќањето се врши во Италија, исклучиво во евра. Потребни се најмалку 20 пријавени учесници за реализација на оваа екскурзија. Во случај на помал број пријавени, екскурзијата би можела да се реализира со корекција на цената или содржината и со договор со патниците.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ПАТУВАЊЕ „Катанија“

● За ова патување се потребни најмалку 30 патници.

● Со навремено барање, постои можност за сместување во еднокреветни или трокреветни соби (во кои третиот кревет е помошен).

 

УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ

● Цената на патувањето е изразена во евра, а уплатата е во денарска противвредност, 1Еур=62Ден. При пријавување и склучување договор за патување се врши авансно плаќање во износ од 40% од цената, а најдоцна 15 дена пред патувањето се плаќа остатокот од 60%.


Слични понуди

Тоскана - Романтика и уживање

Тоскана - Романтика и уживање

Ден 1 Софија - Рим - Орвието Слетување на аеродромот во Рим, а потоа ќе се упатуваме кон Орвието, главниот град на регионот Умбрија. Прошетка на средновековниот центар на градот. Трансфер до хотел. Ноќевање.   Ден 2 Val d'Orcia - Pienza - Bagno Vignoni Појадок. Поаѓање за Пиенца. Поминувајќи низ живописната област на Вал д'Орсија, ќе уж
Сицилија 29.04.2024

Сицилија 29.04.2024

ТАОРМИНА – ЕТНА – НОТО – СИРАКУЗА – САВОКА и ФОРЦА ДАГРО 5 дена (4 ноќевања со појадок, сместување во хотел од категорија 4*) - со авион  Поаѓање: 29 април (враќање: 3 мај 2024 година)   Сицилија, најголемиот остров на Медитеранот, е уникатно место кое се карактеризира со специфична култура, традиција и начин н
Париз

Париз

Париз – “градот на светлината” со право го носи овој епитет. Со својата единствена архитектура, големите плоштади и старите знаменитости претставува еден од најкомплетните градови на cветот. Градот на модата, француските револуции, богат со историја и култура. На секое споменување на неговото име, никој не останува рамнодушен...