logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Шпанија, Салоу - Коста Дорада


Информации за сместувањето

Држава: Шпанија
Место: Салоу - Коста Дорада

Одмор на море во Коста Дорада - Салоу Лето / Есен 2022.

Дати: 24.08|31.08|07.09|14.09||21.09| 28.09|5.10

Best Cap Salou ☆☆☆

Вид транспорт: Авионски

8 дена / 7 ноќи

Коста Дорада – авионски одмори, Шпанија

Цена за 2 возр. од : 1179 €

Опис и програма

Местоположба:

Хотелoт се наоѓа на брегoт на морето, во заливот Cap Salou, на 2 км од историскиот центар на летувалиштето Салоу.

Во хотелот:

 • 24 часа рецепција
 • климатизиран  ресторан со show cooking
 • основен бар
 • бар на базенот
 • бежичен интернет - бесплатен во заедничките простори и собите
 • СПА центар – се доплаќа

Соби:

 • тераса
 • клима
 • сеф (доплаќање)
 • телевизор со сателитски канали
 • купатило, фен
 • бесплатен бежичен интернет

Спорт и рекреација:

 • надворешен базен  со  бесплатни чадори и лежалки на базенот
 • соба за игри
 • фитнес
 • тематски вечери
 • анимација на базенот за возрасни  и деца

Спа и велнес:

СПА центарот е со доплата:

 • внатрешен затоплен базен
 • сауна и турска  бања
 • џакузи
 • масажи и спа процедури
 • релакс зона

За децата:

 • детски аквапарк со лизгалка, пиратски брод
 • детски базен - бесплатно
 • детско игралиште
 • мини клуб

Одмор на море во Коста Дорада 2022 - Златна Шпанија
7 ноќи полн пансион со вклучени пијалоци во Салоу со вклучена 1 екскурзија  во Барселона
Дати Лето/Есен 2021: 23.08|30.08|06.09|12.09|19.09|20.09| 27.09|4.10 - Гарантирани дати

Пакет цена по турист: од 569 евра

Програма на организираното патување:

1-ви ден. Софија - Барселона. Полетување од аеродромот Софија со директен лет на АК „България Ер” во 16:45 ч. Пристигнување на аеродромот Барселона во 18:45 ч. Пречек од претставникот во Барселона. Трансфер и сместување во хотел Cap Salou 3*+ во летувалиштето Салоу, на Коста Дорада. Вечера. Ноќевање.
2-ри ден. Тарагона.  Појадок. Информационна средба за запознавање со регионот, како и со дополнителните екскурзии. Ручек. Слободно време. Вечера Ноќевање. (Факултативно: Еднодневна екскурзија до Тарагона. Цена за возрасен: 35 евра, дете до 10 г.: 18 евра)

3-ти ден. Валенсија. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до Валенсија. Цена за возрасен: 70 евра (дете до 10 г.: 50 евра)
4-ти ден. Барселона и Волшебните фонтани. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до Барселона и Волшебните фонтани. Цена за  возрасен: 60 евра (дете до 10 г.: 30 евра)
5-ти ден. Пенискола и Мореја. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до живописната Пенискола и Мореја. Цена за возрасен: 45 евра (дете до 10 г.:25 евра)
6-ти ден. Монсерат. Појадок. Слободно време. Појадок. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до Монсерат. Цена за  возрасен: 60 евра (дете до 10 г.: 40 евра)
7-ми ден. Парк Порт Авентура. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Самостојна посета на Паркот (без вклучен транспорт).
8-ми ден. Барселона - Софија. Појадок. Слободно време. Ручек. Трансфер до Барселона. Панорамска екскурзија на Барселона со локален водич. Слободно време во реонот на улица Рамбла. Лет до Софија во 19:30 ч. Пристигнување на аеродром Софија во 23:20 ч.

Часови на летовите: Вторник - вторник

 • Софија - Барселона 16:45 ч. - 18:45 ч.
 • Барселона - Софија 19:30 ч. - 23:20 ч.

Можна е промена на часовите на летовите од страна на авиокомпанијата.

Информација за одмаралиште Салоу - Коста Дорада погледнете тука >>>


Услови за пријавување: Без возрасни ограничувања

Начин на плаќање: Депозит 100  евра по човек при пријавување, второ плаќање - 50% од цената на пакетот 60 дена пред дата на поаѓање, целосно плаќање и пријавување на дополнителни екскурзии до 21 ден пред датата на поаѓање!

Неопходни документи за влегување  во Шпанија на 11.1.2022:

 • Зелен сертификат за завршена вакцинација, или негативен ПСР тест  со валидност 72 часа, или антиген тест со валидност 48 часа.
 • Меѓународен пасош со мин. валидност 6 месеци пред датата на поаѓање.
 • За деца до 18 г. Кои патуват со еден или без родител, нотарска  заверка  од едниот или двајцата родители!
 • Останува задолжително и пополнувањето на Формуларот за санитарна  контрола, публикуван на сајтот на Министерство на здравство на Шпанија на следниот линк: https://spth.gob.es/ и добивање на QR код после пополнувањето на истиот.

Цени

месец

август

септември

Октомври

термин

24

31

7

14

21

28

5

ноќевања

7

7

7

7

7

7

7

SGL - 1 лице

929€

899€

869€

799€

669€

639€

639€

DBL - 2 лица

1450€

1358€

1298€

1238€

1158€

1138€

1138€

DBL - 2+1 лица 

2075€

1947€

1867€

1777€

1667€

1637€

1637€

DBL - 2+1(дете 2-12)

2009€

1897€

1817€

1737€

1637€

1507€

1507€

DBL - 2+2(деца 2-12)

2568€

2436€

2336€

2236€

2116€

1986€

1986€

Цените се однесуваат по соба за 7 ноќевања на база FB+

Цените вклучуваат

 • Авионски билет со редовен лет на „България Ер”: Софија - Барселона - Софија со вклучени аеродромски такси
 • Чекиран багаж до 23 кг и рачен салонски багаж до 10 кг
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром со представник на Солвекс
 • 7 ноќевања на база FB+ полн пансион (појадок, ручек и вечера) и ¼ л вода  и ¼ л вино на човек за време на оброците во хотелот Best Cap Salou 3 *+
 • Панорамска екскурзија во Барселона со локален водич
 • Услуги на преставникот на Солвекс за време на престојот во Коста Дорада

Цените не вклучуваат

 • ПСР тест /ако е неопходен на  датата на заминување/
 • Дополнителни екскурзии, кои се најавуват и плаќаат во Солвекс
 • Лични трошоци
 • Патничко осигурување
 • Превоз Скопје – Софија - Скопје

Дополнителни екскурзии, кои се најавуват и плаќаат во Солвекс:

 • Тарагона - полудневна екскурзија. Цена на возрасен: 35 евра, дете до 10 г.:18 евра. Тарагона е еден вистински музеј под отворено небо, град под заштитата на УНЕСКО со многу  сочувани  споменици на римската цивилизација. Панорамска обиколка со локален водич: Пристаништето, Римскиот Некропол и Рамбла Нова. Следува пешачка обиколка со професионален локален  водич, на: Римски зидини на тврдината, улицата calle Mayor, Катедралата на Тарагона, плоштадот на Градското собрание, Римскиот Циркус и Амфитеатарот (однадвор). Прошетка до панорамскиот  плоштад Балко Медитерани.
 • Валенсија - целодневна екскурзија. Цена за возрасен: 70 евра, дете до 10 г.: 50 евра. Валенсија има неповторлив архитектурен облик, во градот можат да се видат историски згради и најмодерни авангардни комплекси - симбол на иднината. Нашата програма започнува со панорамна обиколка во новиот дел на градот и фотопауза кај Музејот на Уметноста и науката Принц Фелипе и Хемисферик, еден комплекс од футуристични згради и парк. Следува пешачка прошетка во срцето на Стариот град на Валенсија, каде локалниот водич ќе  ни ја  покаже Пласа де ла Рејна, Катедралата и кулата Мигелете, Централниот  пазар и Бакарната берза.
 • Барселона и Волшебните фонтани - целодневна екскурзија. Цена за возрасен: 60 евра, дете до 10 г.: 30 евра. Панорамна обиколка со локален   водич со застанување на емблематичните места на градот: Плоштад Шпанија, АВЕНИДА Паралел, Старото Пристаниште и Плоштадот на Колумбо, Плоштад Каталунија, Пасео де Грасија, авени да Диагонал и Саграда Фамилија. Вечерта набљудување на шоуто на волшебните фонтани на Плоштад Каталунија (50 минути).
 • Пенискола и Мореја - целодневна екскурзија.  Цена за возрасен: 45 евра, дете до 10 г.: 25 евра. Тргање за Пенискола, едно убаво градче на брегот на морето со живописен Замок на Тампларите, изграден на врвот на карпа, на 64 м над морското ниво. Стариот град на Пенискола  создава неповторлива атмосфера со своите тесни улички со убави бели куќи, преплавени со цвеќе. Влез за замокот по желба: 5 евра на турист. Слободно време за ручек во многуте ресторани со поглед кон морето. Попладне – пешачка прошетка во автентичната Средновековна Мореја, позната по убавите улици, традиционални продавници и нејзината Тврдина и Катедрала, издлабена во самата планина. Слободно време. Враќање во Салоу.
 • Самостојна посета на  Порт Авентура и Паркот Ферариленд. Паркот е лесно достапен со градски транспорт од хотелот. Паркот Портавентура е една од најпосетените туристички атракции во цела Шпанија. Во него ќе откриете 6 света на едно-единствено место. Атракциите се разделени тематски на 6 зони: Средоземноморе, Полинезија, Кина, Мексико, Дивиот Запад и улица Сезам - за најмалите посетители. Идеално место за семејни забави. Билети купени однапред кај нашиот представник за посета на Порт Авентура:  Цена за еден ден 1 парк Портавентура Парк: Возрасен (11- 59 г) - 55 евра. Дете и над 59 г - 50 евра. Целосна понуда на цени очекуваме на почетокот на 2022.
 • Монсерат - Цена за  возрасен: 60 евра, дете до 10 г. - 40 евра. Манастирот Монсерат е најголемиот поклонички центар на Каталонија. Се наоѓа на карпа во област со исклучителна убавина. Над високиот олтар е Црната Мадона, покровителката на Каталонија, која ги слуша молитвите на верниците и исполнува искрени желби. Во цената е вклучено: превоз.

Забелешки:

 • Распределбата на дополнителните екскурзии по денови во програмата е ориентациона.
 • Точните денови на спроведување на екскурзиите ќе бидат представени  на  место од претставникот.
 • Пријавувањето и плаќањето на дополнителните екскурзии се извршува во агенцијата Солвекс најдоцна до 21 ден пред патувањето!
 • Минимален број туристи за остварување на дополнителните екскурзии – 20 луѓе.

Рокови за откази:

 • До 21 ден - се задржува депозитот.
 • Од 21 ден до денот на поаѓање - 100% од цената на аранжманот.

Програмата се спроведува при минимум 30 пријавени туристи. Во случај, ако неопходниот број туристи не е собран и програмата нема да се оствари, туристите ќе бидат информирани 14 дена пред датата на патување.

 


Слични понуди