logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net


ФЕСТИВАЛ “ ЖИВОТОТ Е ПРЕКРАСЕН“ – ХРВАТСКА 2019 zvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Хрватска

ФЕСТИВАЛ

“ ЖИВОТОТ Е ПРЕКРАСЕН“ – ХРВАТСКА 2019

Место на средбата: Раб,Хрватска

Датум: од 15.05.2019 до 19.05.2019

Учестници на турнирот: Поканети претставници на возраста над 40 години за жени и над 45 години за мажи од разни земји на Европа.

Основна цел на фестивалот: Воспоставување контакти меѓу представниците на таа возрасна група за тоа да би се покачила животноспособноста на учасниците и чувството на сопствено достоинство и долговечност.

Социални  цели:  

 • Поставување  мост меѓу различните  поколенија и народи
 • Демонстрација на традиционалните умеења и навики
 • Потикнување на навики не карактеристични за оваа возраст (спорт,танци и т.н.)
 • Помагање на самоизразувањето на учасниците на средбата - фестивалот
 • Вo време на подготовките за фестивалот – поставување  друг смисол и пополнување  на слободното време
 • Создавање навики, различни од обичниот начин на живеење

Хуманитарни цели:

 • Учасниците на фестивалот заслужуваат да живеат во мир и да бидат среќни.

 

  Мај е прекрасно време за опуштање во Хрватска доколку ги избегнувате горештините. Во попладневните часови температурата на воздухот е од  24-26 степени. Тоа е многу пријатна температура за сончање, a просечната температура на морето во мај е 21-22 степени.
Една од најпопуларните дестинации за одмор во Хрватска е островот Раб, сместен во Кварнерскиот залив. Многуте сончеви денови, ветровите, густата вегетација и многубројните плажи – е тоа што ги привлекува туристите. Главниот град на островот Раб е прекрасен медитерански град. Шетајки по тесните улички на Стариот Град, можете да ги видите прекрасните градби од различните епохи и величенствените палати во ренесансен стил, како и минијатурните куќички и средновековната тврдина, одспротива на градското пристаниште, од каде се отвата сликовита панорама на стариот град. ->>>> http://www.rab-visit.com/

  Oстровот е богат со плажи за сечии вкус (каменита, шљунковита, песочна). Песочните плажи на островот Раб се популарни дури и надвор од Хрватска, а најпознатата плажа е РАЈ (или Хрватска Рајска) се наоѓа во населбата Лопар, на северот на островот. ->>>https://www.lopar.com

  За време на обиколката ќе уживате во благото сонце и прекрасните островски пејсажи,  a секоја вечер во хотелот можете да се опуштите во дискотеката. Ве очекува забава, интересни средби и секако нашиот фестивал  "Животот е убав - 2019". Не само што ќе можете да навивате за учесниците – спортисти, пеачи и танчери, туку, ako сакате, можете и да учествувате во овој прекрасен музичко- спортски фестивал.

Области и категории за участво и оценување на средбата – фестивалот.
«Животот е прекрасен»

Култура:

1. Музика (соло, дует, трио, оркестар)
2. Хорско пеење
3. Танц
4. Навики и уметнички традиции на различните култури

Спорт:

 1. Индивидуални спортски дисциплини.
 2.  Колективни  спортови.

Оценување:

Сите учесници ги оценува жири /судии за спортот/. Победниците во секоја
категорија и дисциплина добиваат награди за - прво, второ и трето место.
Представниците на областите / соодветно - земјите / добиваат сума поени =
сумата поени, собрана од нивните учестници.
На основа на оваа сума поени се добиваат победници за:
1. Место во областа на културата - град и држава.
1. Место Спорт - град и држава.

  Kатегории :

 1. Музика:
  - Соло, Дует, Трио, Квартет, Група до 8 музичари, Група од осум и повеќе музичари.
  PS. Би ги поздравиле настапите со традиционални народни музички инструменти од разните географски области и држави.


 2. Пеење:
- Соло, Дует,Трио. Квартет. Хор 15 пеачи. Хор од повеќе од 15 пеачи.
                                       
  3. Народни танци
 - Соло / дует или трио /
 - До 8 танчери.
 - Повеќе од 8 танчери.

Бројноста на учасниците во сите категории - максимум 55 вкупно .

 4. Уметност и традиционални творештва
- Сликање / платно, керамика и т.н. ../
- Резба во дрво
 - Грнчарство
 - Везење

- Плетење

Бројноста на учасниците - неограничеа.

 Спорт – дисциплини

 

 Индивидуални 1:
 1 Лесна атлетика:
                   а / 50 м.- спринт. / мажи и жени /. /неограничен број  учесници

                   б / Фрлање ѓуле - /мажи/ неограничен број учесници/.
                   в / Фрлање крикет топка -/жени/. /неограничен број на учесници                 

2 Стрелање со воздушна пушка. Растојание до целта - 5 м. Положба - лежечка./мажи и жени/ неограничен број  учесници.

3 Тенис на маса. /мажи и жени/.Стандардни правила /неограничен број учесници/.
4. Бадминтон /мажи и жени/. Стандардни правила. /неограничен број учесници/.
5. Шах / мажи и жени /.Стандардни правила по брзопотезен шах. /неограничен број учесници/.
6. Дартс (пикадо) / мажи и жени /. Стандардни правила. /неограничен број учесници/.

2 Екипни игри:

1 Мал фудбал / мaжи и жени /. Средбите се одржуват на две фудбалски терена /вештачка покривка/.Размер на теренот -  30/20. Голови - 5 / 2.20 Траење на мечот – 2 по 15 мин. Траењето на мечот може да биде изменето во зависност од бројот на екипите. Екипа 5 +1 / голман/.Број на екипи - не повеќе од 30.

2 Ракомет – шутирање на гол од 7-метра далечина /мажи и жени /.

3 Теглење јаже на песок /мажи, жени и мешан екипи. / Состав на екипата - до 6 човека. За мешаните екипи – 3 + 3./

4 Koшарка / мажи и жени на два коша

 

Програма на фестивалот

15.05.2019-19.05.2019

1 ден

15.05.2019

Пристигнување во Раб. Сместување во хотелот ИНТЕРНАЦИОНАЛ.

Слободно време.

Вечера со жива музика и дискотела.
Ноќевање        

2 ден

16.05.2019

Појадок.
За туристите членовите на промотивниот излет – опуштање на плажата, покрај базенот или прошетка во стариот дел на градот.
Нудиме и излет на север на островот во населбата Лопар до познатата Рајска Плажа.

За натпреварувачите  - Прв ден на фестивалот:
СПОРТ (од утрото до 16:30) -
17:00 – свечано отварање на фестивалот.
Натпреварувачка програма од КУЛТУРАТА.
Вечера. Дискотека.

Ноќевање

          

3 ден

17.05.2019

Појадок

За туристите членовите на промотивниот излет – опуштање на плажата, покрај базенот или прошетка во стариот дел на градот.
Нудиме и излет на север на островот во населбата Лопар до познатата Рајска Плажа
Промотивна обиколка на хотелите на островот Раб.

За учесниците- Втор ден на фестивалот:
СПОРТ (од утрото до 16,30)
КУЛТУРА од натпреварувачката програма од 17:00 часот.
Вечера. Дискотека.
Ноќевање

          

4 ден

18.05.2019

Појадок
За оние кои сакаат , излет на север на островот до населбата Лопар и познатата Рајска Плажа.

За учесниците – Трет фестивалски ден.
СПОРТ (од  утрото до 16:00)
17:00 – свечано затворање на фестивалот и доделување на наградите
Проштална вечер - вечера, музика, дискотека.
Ноќевање.

 

  

 5 ден

 19.05. 2019

  

Појадок.
Напуштање на собите и заминување                        

 

 

Цена на пакетот за учесниците изнесува: 145 евра.


Во цената е вклучено:

 • Сместување во хотелот INTERNATIONAL за 5 дена / 4 ноќи.  HB - 4 појадока + 4 вечери. ->> http://www.rab-visit.com/en/hotel-international/oid/345 
 • Вечера за запознавање и збогување. - Диско / секоја вечер/. Регистрациска и туристичка такса.
 • Фестивалска такса + награден фонд. Хотелско осигурување.


Во цената не е вклучено:

 • Посета на плажата во Лопар
 • Лични трошоци
 • Изборни излети

 

Линкови од предходните фестивали:

  https://www.youtube.com/watch?v=X98WIzEwj3I

  https://www.youtube.com/watch?v=5z2CCUEGAR4&feature=youtu.be

Сите учесниц на фестивалот се должни да поседуваат осигурување.
Учесниците на  спортските натпревари - медицинско уверение, издадено од лекар. Овие документи му се доставуваат на организаторот пред почетокот на настанот.

 

Цената на превозот во зависност од пријавените учесници.


Слични понуди

Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Софија – Истанбул – Делхи – Агра – Таџ Махал – Древната моголска престолнина Фатехпур Сикри – Џајпур – Делхи – Истанбул – Софија   ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија – Истанбул Поаѓање од аеродромот во Софија во 10.05 ч. за Истанбул со лет на авиокомпанијата "Turkish Airlin
МАЛТА

МАЛТА

МАЛТА  29 септември – 2 октомври - ЗА САМО 340 ЕВРА ПО ЛИЦЕ! Малта е најголемиот остров и културен, трговски и административен центар. Тука се премостуваат милениуми од неверојатен спектар на работи кои треба да се откријат. Каде и да одите, сценографијата и архитектура се со спектакуларна позадина. Боите се впечатливи, боите на меде
Одмор во Шпанија - Барселона, Коста Брава - Специјална програма за одмор за сите возрасти!

Одмор во Шпанија - Барселона, Коста Брава - Специјална програма за одмор за сите возрасти!

Одмор во Шпанија - Барселона, Коста Брава - Специјална програма за одмор за сите возрасти! Рани резервации до 29.03.2018!   ДЕН 1. Со полет на "Bulgaria Air": Поаѓање од аеродромот во Софија во 07:10 ч. Пристигнување на аеродром Барселона во 09:10 ч. Трансфер до хотелот. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање. Со полет на "Wizz A