logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Турција

Турција

   


Опис на државата:

Турција е единствената држава во светот која се протега на два континента. Европскиот дел е Тракија што всушност е само 3% целата површина. Поголемиот дел и припаѓа на Анталија која се протега на Азискиот континент. Вкупната површина изнесува 780.000км.Границата е долга 1900км. Повеќето градови се покрај Црно море и Медитеранот.Главни грдски центри се Истанбул (во Европскиот дел) и Анкара (во Азискиот дел)

Покрај специфичната географска положба, она што ја прави Турција посебна се прекрасните пејсажи: обработливи површини, долини, густи борови шуми, субтропски плажи,пустини, високи планини.

Според климатските услови и релјефот се издвојуваат следниве области:

-Тракија, со прекрасни ридови огромни борови шуми

-Мармара, која е планинска а највисоката планина тука е Улидап која се наоѓа во близина на Бурса. Овој предел уште се нарекува и градината на Истанбул.

-Срцето на Турција е централниот Анатолиски рамнински предел. Источниот и југо- источниот дел на Анатолија нудат прекрасна убавина која мора да се види.Од тука може да се види највисоката планина во Турција Арарат. Најголемо езеро е Ван Голу.Поради геофрафската положба Анатолија од секогаш била омилена и роден крај на многу цивилизации. Исто така тоа е главниот трговски центар кој е поврзан по копно со три континента и опколен со море.

-Истанбул е најголемиот и најпознатиот град во Турција. Доста голем индустрисики град кој се протега и на Азискиот и на Европскиот континент. Денес во Истанбул живеат повеќе од 10 милиони жители. Во градот секој може да најде што и да посака.

-Анкара е главен град на Турција. Се наоѓа во централна Анталија и сообраќајно е поврзана со сите делови на Турција .Тука ќе најдете траги од мистичниот исток. Анкара е и универзитетски град па улиците и баровите се преполни со студенти во текот на целата година. Музејот на Анталиските цивилизации е најпосетената туристичка атракција во градот.

Постојат повеќе можности за уживање:спорт на вода,планинарење, археологија, или ноќен живот, крстарење и др. Дали ќе понесете од Турција прекрасен тепих, амајлии кои штитат од зло, или трикови за стомачен танц, сигурно е дека ќе ја цените историјата и ќе сакате да се вратите пак.

 ПОНУДИ Турција - Резултати од пребарувањето

.ROYAL SEGINUS

.ROYAL SEGINUS

ROYAL SEGINUS    Локација: Хотелот се наоѓа во Лара. Приближно е 15км од аеродромот во Анталија. 20kм од центарот на Анталија. Сместување: Вкупниот број на соби е 498 соби. Услуга: Ultra All inclusive (ултра се вклучено) Плажа: 200м од плажа. Хотелска приватна песочна плажа, бесплатни чадори, лежалки и пешкири. Спорт и забава: Надво
CALIDO MARIS HOTEL ,Сиде

CALIDO MARIS HOTEL ,Сиде

CALIDO MARIS HOTEL  од EUR 762 00  2 возрасни   Локација: Хотелот се наоѓа во областа Сиде. Приближно е 75км од аеродромот во Анталија. 20kм од центарот на Сиде.  Сместување: Хотелот располага со вкупен број на 430 соби. Сите соби се со тоалет со када или туш, фен, централна клима, телефон, мини бар, се
CRYSTAL WATERWORLD RESORT & SPA

CRYSTAL WATERWORLD RESORT & SPA

CRYSTAL WATERWORLD RESORT & SPA  од EUR 1389 00  2 возрасни   Положба: Хотелот е лоциран во областа Богазкент, 40км од аеродромот во Анталија и 50км од центарот на Анталија.   Сместување: Вкупен број на соби 882 во 9 блока на 5 ката и 4 блока на 3 ката. Стандардни соби (27м², макс.3 лица)-една
DELPHIN BE GRAND RESORT LARA

DELPHIN BE GRAND RESORT LARA

DELPHIN BE GRAND RESORT LARA    Локаија: Хотелот се наоѓа во областа Лара, 10 км од аеродромот во Анталија и 15 км од центарот на градот. Плажа:Хотелска песочна плажа со лежалки, чадори за сонце кои не се наплатуваат. Павиљоните на плажа и на базен се наплаќаат. Спорт и забава: Отворени базени (еден е полуолимписки), затворени базен
DELPHIN BOTANIK

DELPHIN BOTANIK

DELPHIN BOTANIK    Положба: Хотелот е лоциран во областа Окурчалар, 32 км од Аланија и 90 км од аеродромот во Анталија. Бесплатен шатл превоз од хотелот до Аланија, Сиде или Манавгат со претходна резервација на рецепција. Сместување: Вкупен број на соби 617 во пет згради лоцирани во прекрасна ботаничка градина. Стандардни соб
DELPHIN DELUXE

DELPHIN DELUXE

DELPHIN DELUXE    Положба: Хотелот се наоѓа во областа Okurcular-Alara, 32 км од Аланија и 90 км од аеродромот во Анталија. Има бесплатен шатл превоз од хотелот до Аланија, Манавгат и Сиде, со претходна резервација на рецепција.  Сместување: Хотелот е составен од една главна зграда со страндарни соби и споредна зграда со
DELPHIN DIVA HOTEL

DELPHIN DIVA HOTEL

DELPHIN DIVA HOTEL    Hotel Website: https://www.delphinhotel.com/en/delphin-diva Аранжманот вклучува -Aвионски чартер лет на релација Скопје – Анталија – Скопје.- Аеродромски такси.- Престој во избраниот хотел и сместување во избраниот термин, тип на соба, на база на избраната услуга.- Групен трансфер на релација аер
DIAMOND HILL RESORT ,Аланија

DIAMOND HILL RESORT ,Аланија

DIAMOND HILL RESORT  од EUR 929 00 2 возрасни Локација: Diamond Hill Resort Hotel 5* е оддалечен 4 км од центарот на Аланија и 125 км од аеродромот во Анталија.Услуга: Ultra all inclusive (се вклучено)Плажа: Хотелот има приватна плажа, оддалечена 100 м од хотелот (до плажата се оди преку тунел под улицата). Лежалки, чадори за сонце
FAME BEACH HOTEL (EX.FAME RESIDENCE BEACH PARK) ,Кемер

FAME BEACH HOTEL (EX.FAME RESIDENCE BEACH PARK) ,Кемер

FAME BEACH HOTEL (EX.FAME RESIDENCE BEACH PARK)  од EUR 856 00 2 возрасни Локација: Хотелот е сместен на самата плажа на брегот на Кемер, оддалечен 50 км од аеродромот во Анталија и 40 км од центарот на Анталија. Сместувачки капацити: Хотелот располага со 110 соби сите модерно уредени и опремени со бања, клима уред, сателитска ТВ
FAME RESIDENCE KEMER & SPA

FAME RESIDENCE KEMER & SPA

FAME RESIDENCE KEMER & SPA  од EUR 2015 00  2 возрасни   Локација: Хотелот се наоѓа во Кемер. Приближно е 59км од аеродромот во Анталија. Во центарот на Кемер. Сместување: Вкупниот број на соби е 246.   Услуга: FSAll inclusive (фејм стил на се вклучено)   Плажа: Хотелска приватна плажа (мешана со песок
GARDENIA HOTEL ,Аланија

GARDENIA HOTEL ,Аланија

GARDENIA HOTEL  од  EUR 832 00   2 возрасни   Лоација: Хотелот е лоциран на само 50 метри од плажата Клеопатра и 500 метри од центарот на Аланија. Сместување: Хотелот нуди удобни соби со клима уред и сателитска ТВ. Повеќето од собите имаат поглед на море и се опремени со минибар, балкон и сопствен тоалет. Содрж
GRANADA LUXURY BELEK

GRANADA LUXURY BELEK

GRANADA LUXURY BELEK  од EUR 1421 00 2 возрасни   Локација: Хотелот се наоѓа на 42км од центарот на Анталија, а на 33км од аеродромот во Анталија.   Сместување: Хотелот располага со 872 различно дизајнирани и модерно опремени соби со поглед кон базен или копно , кои на гостите на хотелот би им пружиле елитен и незабо
KARMIR RESORT & SPA

KARMIR RESORT & SPA

KARMIR RESORT & SPA  од EUR 1125 00  2 возрасни   Локација: Хотелот се наоѓа во областа Goynuk, 40км од аеродромот во Анталија, и 8 км од Кемер.   Сместување: Вкупен број на соби 297 во три блокови. Стандардни соби (23m², една спална соба со брачен кревет или двојни кревети+софа, едно купатило
LONICERA WORLD RESORT & SPA HOTEL

LONICERA WORLD RESORT & SPA HOTEL

LONICERA WORLD RESORT & SPA HOTEL  од EUR 1214 00 2 возрасни   Локација: Хотелот е лоциран во регионот Инченкум, 98km од аеродромот Анталија и 20км од Аланија. Услуга: All Inclusive (се вклучено) на база на шведска маса за појадок, доцен појадок, снекови во текот на денот, ручек, вечера, попладневни снекови, касно бифе в
MIRACLE RESORT HOTEL

MIRACLE RESORT HOTEL

MIRACLE RESORT HOTEL  Локација: Хотелот се наоѓа во Лара. Приближно е 12км од аеродромот во Анталија. 19kм од центарот на Анталија.   Сместување: Вкупниот број на соби е 698 распоредени во две крила од една зграда споени со стаклен мост. Сите соби се опремени со балкон, тоалет со туш кабина или када, фен, централен клима сист
MIRAGE PARK RESORT

MIRAGE PARK RESORT

MIRAGE PARK RESORT    Локација: Хотелот е лоциран во областа Гојнук, 7км од Кемер и 48км од аеродромот во Анталија Плажа: Хотелска приватна плажа, песок и камчиња. Лежалки на плажа, чадори за сонце и пешкири на плажа не се наплаќаат. Спорт и забава: Отворен и затворен базен за возрасни и деца, лизгалици на вода, фитнес, сауна, Турск
NOXINN DELUXE HOTEL

NOXINN DELUXE HOTEL

NOXINN DELUXE HOTEL  од EUR 986 00 2 возрасни   Локација: Хотел Noxinn Deluxe хотел се наоѓа во регионот Конакли. Од центарот на Аланија е оддалечено околу 7 км и од аеродромот во Анталија околу 120 км. Плажа: Приватната плажа на хотелот е песочна. Лежалки, чадори за сонце и пешкири за на плажа се бесплатни.
OBASTAR HOTEL , Аланија

OBASTAR HOTEL , Аланија

од EUR 704 00 2 возрасни   Локација: Хотелот е лоциран во регионот Обагол, 2,5 км од центарот на Аланија и 125 км од аеродормот Анталија.. Сместување: Вкупно број на соби 213 распоредени во 2 блока. Стандардни соби (22 м2, 1 спална соба со француски кревет + единечен кревет. 1 купатило, макс2+1 лица), Економски соби (2
OZ HOTELS SIDE PREMIUM

OZ HOTELS SIDE PREMIUM

OZ HOTELS SIDE PREMIUM  од EUR100000 2 возрасни   Локација: Хотелот се наоѓа во областа Сиде. Приближно е 57км од аеродромот во Анталија. 10kм од центарот на Сиде.    Сместување: Хотелот располага со вкупен број на 498 соби. Сите соби се со тоалет со када или туш, фен, централна клима, мини бар (се надополнува с
RIOLAVITAS SPA & RESORT ,Сиде

RIOLAVITAS SPA & RESORT ,Сиде

RIOLAVITAS SPA & RESORT  од EUR 1210 00  2 возрасни Локација: Хотелот се наоѓа во Соргун на 75км од аеродромот во Анталија и 8км од градот Сиде.Сместување: Вкупно 362 соби, сите соби се опремени со тоалет со туш кабина, фен, телефон, сеф (со доплата), мини бар (се дополнува секој ден со вода), електричен бокал, сет за кафе