logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Албанија >> Валона

Албанија - Валона

ВАЛОНА - Крајбрежен град во Албанија, на брегот на Јонското Море, кој е еден од најголемите и најзначајните градови на земјата и нејзиното второ најважното пристаниште после Драч. Во близина на градот е на островот "Сазан" наоѓа на влезот во Валонскиот залив. Валона има околу 100 илјади жители, се наоѓа 135 километри од Тирана, додека е на само 72 километри од Италија.
Валона е богат град со историја и култура, основан е во шестиот век пред нашата ера како грчка "Аулон"колонија. Накратко станал главен град на земјата по прогласувањето на Албанската декларација за независноста во 1912 година.
Валона е сега важен економски, бизнис и универзитетски центар и еден од најважните туристички дестинации во земјата.
Најважните знаменитости на Валона се "Музејот на независноста", која се наоѓа во зградата на првата Влада на Албанија, "Музејот на историја и етнографија", "Мурадија џамија", која била изградена во 1542, од главниот архитект на Отоманската империја, Мимар Синан.
Ако ви се допаѓа шетањето и имате авантуристички дух, совршена дестинација за  вас е "bektaši tekija Kuzum Babe". Таа се наоѓа на еден рид над градот, нуди прекрасен поглед на градот и историски значајното  Полуострово Карабурн, Островот Сазан и Заливот Нарту.
На само 30 километри од Валона е археолошки локалитет Аполонија. Аполонија е збир на објекти со оригиналните остатоци од цивилизацијата на Илирите, грчки, римски и средновековен период.
Валона е и град на забава, со голем број на барови, клубови и ресторани и секој ќе си најде место по својот вкус.

 ПОНУДИ Албанија - Валона - Резултати од пребарувањето

Hotel Olympia Touristic Village

Hotel Olympia Touristic Village

Локација: Хотелот се наоѓа во Валона, на 15м од плажата. Општи информации: Хотелот поседува  24 часовна рецепција, бар, приватен паркинг,  базен, тераса, градина, детско игралиште. Сместување: Собите се опремени со клима, ТВ, Wi-Fi, купатило со фен,  тераса. Сите соби се со поглед кон морето. Услуга: Ноќевање со доручек, полу-панс
Вила Idi

Вила Idi

Вила “Idi” располага со 1/3  студиа комплет опременa кујна, купатило, ТВ и WIFI. Дел од собите гледаат директно кон морето, страничен поглед на море и кон планина. Пред вилата има сопствен двор. Секоја соба располага со тераса масичка и столици. Се наоѓа на 100м од градската песочна плажа и 70м до шетачката зона, каде ќе најдете бе
Вила “Camellia”

Вила “Camellia”

Вила “Camellia” располага со 1/2 и 1/3  студиа со опременa кујна, купатило, балкон,ТВ и WIFI. На покривот има голема заедничка тераса со поглед кон морето каде можете да го поминете вашето слободно време за играње карти или да испиете некое кафе. Се наоѓа на 200м од градската песочна плажа и во непосредна близина на шетачката зона,