logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Грција >> Евиа

Грција - Евиа

ЕВИА - Долгата приказна на Егејот...  

ЕВИА, вториот по големина остров во Грција или трет на источниот Медитеран, се наоѓа на одалеченост од околу 490 км од Скопје. Богатата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, мноштвото убави плажи и термални извори, ја чинат Евиа една од најпопуларните дестинации помеќу домашното население. Главниот град на островот е Халкида, која во минатото била еден од најразвиените и највлијателните градови во Античка Грција. Овој остров е богат со археолошки наоѓалишта, манастири, традиционални села, како и повеќе хотелски комплекси. Со своите туристички содржини, нуди различни можности за богат одмор и забава. Нејпопуларни туристички места на островот се градчињата Ореи, Лимни и Едипсос.
 ЕДИПСОС 

Денешните актуелни минерални извори во Едипсос се смета дека настанале според легендата: Пред  5000 години божицата Атина барала од Ефес да создаде минерални извори за да може Херкулес да си ги поврати силите после извршување на дванесете прочуени задачи. Ефес го исполнил барањето на Атина и создал 750 топли извори кои подоцна Херкулес ги користел за да си ја обнови силата. Подоцна кога се дознало за нивната лековитост многу луѓе доаѓале специјално за да се излечат од реуматски артритис, спондило-артритис, болки во грбот, болести со крвни садови... Низ историјата бањата била посетувана од многу римски императори како што се Адријан, Марко Аурелие, Сила исто како и Петар први Караѓорѓевиќ, Марија Калас, Оназис, Грета Гарбо, Черчил и многу други.

Денес Едипсос е  најпознато бањско одмаралиште во Грција, познато по своите термоминерални извори, кои директно се вливаат во морето. Во ова прекрасно место може да ги пронајдете најлуксузните спа хотели со термални базени и да уживате во оазата на мирот и убавината која што низ цела година ја користат Атињаните. Освен развиениот бањски туризам воеедно доста е развиен и летниот-стационарен туризам, кој секоја година се повеќе завзима замав поради неговите приордни убавите, песочните плажи и кристалната вода.ПОНУДИ Грција - Евиа - Резултати од пребарувањето

1ви МАЈ во ЕДИПСОС на островот ЕВИА – Бања на море

1ви МАЈ во ЕДИПСОС на островот ЕВИА – Бања на море

ПРВИ МАЈ во ЕДИПСОС на островот ЕВИА – Бања на море   Цената на аранжманот опфаќа:  Превоз со современ туристички автобус Сместување во хотел, во двокреветни и трокреветни соби, на база две ноќевања Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос- Глифа Услугите на придружниците на групата и преставниците на агенц
Hotel KENTRIKON SPA - Едипсос

Hotel KENTRIKON SPA - Едипсос

Локација: Овој хотел е најубав во Едипсос, со одлична центална локација, со само 80 метри до самата плажа. На неколку минути од главниот парк, во близина на термалниот извор. Хотелската зграда датира од 1935 година и се одликува со гламур, шарм и стилот на тоа време.   Општи информации: Хотелот располага со 50 соби кои се двокреветни и трокр
Hotel RANIA - Едипсос

Hotel RANIA - Едипсос

Локација: Се наоѓа во центарот на Едипсос, на 150 метри од топлите извори и плажата. Општи информации: Хотелот поседува рецепција, сеф, ресторан, паркинг. Сместување: Собите се опремени со клима, кабловска ТВ, телефон, Wi-Fi, тоалет, тераса.  Услуга: Само ноќевање/Ноќевање со доручек/Полу пансион.
Villa CAVO D'ORO - Пефки

Villa CAVO D'ORO - Пефки

  Вилата се наоѓа во местото Пефки, на прва линија до море. Вилата располага со студија за сместување на две или три лица. Секоја од собите има комплетно опремена кујна, тоалет, тераса, ТВ и клима. Во склоп на вилата се наоѓа ресторан-пицерија која на плажа има свои лежалки и чадори, кои со нарачан пијалок или кафе може да ги користите во т
Villa FAROS - Едипсос

Villa FAROS - Едипсос

Апартмените Фарос се сместени на околу 60 метри од најблиската плажа и центарот, а од плажата со термални извори околу 850 метри. Покрај лифтот, рецепцијата и малото лоби, во својот состав хотелот има студиа и апартмани кои се на високо приземје, прв и втор спрат, со поглед на улица, двор или море.Сите еднокреветни, двокреветни и трокреветни студиа
Villa FEI - Пефки

Villa FEI - Пефки

  Вила ФЕИ се наоѓа во центарот на местото Пефки, на самото шеталиште покрај море. На приземје во вилата се наоѓа кафич, располага со апартмани за две лица распоредени на приземје и Прв кат. Апартманите се опремени со спална соба (имаат и можност за дополнителен помошен кревет), комплетно опремена кујна, тераса, ТВ, клима. Вилата има Wi-Fi
Villa Hara - Пефки

Villa Hara - Пефки

Villa Hara e добар објект за сместување, лоциран во внатрешниот дел на местото и со оддалеченост од околу 150м од шеталиштето и песочната плажа на Пефки. Во својот состав располага со повеќе двокреветни и трокреветни студија за сместување, сите опремени со мини кујна и соба со соодветен мебел за престој на две или три лица. Мирното опкружување на о
Villa IOLKOS - Едипсос

Villa IOLKOS - Едипсос

  Вила ИОЛКОС е лоцирана во центарот на Едипсос, оддалечена е околу 200м од шеталиштето и околу 100 метри од термалните извори и плажа. Секоја од собите е опременa со сопствена кујна, тоалет, тераса, ТВ, клима уред. Вилата има Wi-Fi интернет.   СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 31.03.2023 ЦЕНОВНИК | ПАКЕТ АРАНЖМАН - 7 НОЌЕВАЊА
Villa JANA - Пефки

Villa JANA - Пефки

Локација:  Вила Јана се наоѓа во Пефки, Евиа на прва линија до морето, на самиот почеток на шеталиштето и на околу 200м од центарот на летувалиштето.  Содржини:  Вилата располага со двокреветни (1/2)  и трокреветни (1/3) студија кои се распоредени на приземјето, првиот и вториот спрат. Секое студио има комплетно опремена кујн