logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Албанија

Албанија

Image result for albanija 


Опис на државата:

Албанија се наоѓа на југо-источниот дел од Европа, на запад на Балканскиот полуостров. Се наоѓа скоро на средина меѓу Екваторот и Северниот пол. Границата е долга 1094 км од кои 657км е копно, 316км од границата е покрај морето, 48км покрај реки и 73 покрај езера. На север и северо-исток се граничи со Косово и Црна Гора, на исток со Македонија и на југ и југо-исток со Грција.  На запад излегува на Јадранско и Јонско море. Албанија се вклучува во влажните субтропски зони на северната хемисфера а припаѓа на медитеранската климатска зона.

Главен град:
Тирана од 1920 година.

Површина:
28,748 квадратни километри

Јазик:
Официјален јазик е албанскиот кој припаѓа на групата индо-европски јазици.

Клима:
Континентална-ветровити ладни зими, топли суви лета.
Теренот е претежно ридско-планински со рамнини на приморјето.

Релјеф:
Албанија има вкупна површина од 28.748 километри квадратни. Брегот на Албанија е долг 362 километри и зафаќа делови на Јадранско Море и Јонско Море. 70 % од територијата на Албанија е планинска и највисок врв е Кораб на македонската граница

Религија:
 38,8% од населението на Албанија се муслимани, 22% од населението се православни и 13% Римокатолици.

Население:
3,364,571 жители, 95% Албанци, 3%Грци, 2%останати.

Поголеми градови:
Дурес, Флора, Саранда, Корча, Шкодра, Берат, Елбасан.

Туристички летни центри: Саранда, Ксамил, Драч, Валона.ПОНУДИ Албанија - Резултати од пребарувањето

Apart Hotel Santa Paola- T.P

Apart Hotel Santa Paola- T.P

Локација: Хотелот се наоѓа во Саранда на самата плажа. Општи информации: Хотелот поседува 24-часовна рецепција, градина, бар, ресторан, паркинг, Wi-Fi и опрема за скара. Сместување: Собите се опремени со клима, кабловска ТВ, Wi-Fi, купатило со туш, фен, фрижидер,  тераса со поглед кон морето. Услуга: Ноќевање. Hotel Santa Paola *3+ /
Hotel Il Conte Di Monte Cristo

Hotel Il Conte Di Monte Cristo

Локација: Хотелот се наоѓа во Саранда, на самата плажа. Општи информации: Хотелот поседува 24-часовна рецепција, 2 надворешни базени од кој едниот е на кровот од хотелот со панорамски поглед од Саранда и сончева тераса, бар, ресторан, паркинг,  градина, детско игралиште. Сместување: Собите се опремени со клима, кабловска ТВ, Wi-Fi, купатило
Hotel ILIRIA

Hotel ILIRIA

Локација: Хотелот се наоѓа во Саранда на 1 минута оддалеченост од самата плажа и на само 500 метри од центарот на Саранда. Општи информации: Хотелот поседува 24-часовна рецепција, градина, бар, ресторан, паркинг, Wi-Fi  Сместување: Собите се опремени со клима, кабловска ТВ, Wi-Fi,  мини-бар, купатило со туш, фен, тераса. Услуга: Ноќева
Hotel Olympia Touristic Village

Hotel Olympia Touristic Village

Локација: Хотелот се наоѓа во Валона, на 15м од плажата. Општи информации: Хотелот поседува  24 часовна рецепција, бар, приватен паркинг,  базен, тераса, градина, детско игралиште. Сместување: Собите се опремени со клима, ТВ, Wi-Fi, купатило со фен,  тераса. Сите соби се со поглед кон морето. Услуга: Ноќевање со доручек, полу-панс
HOTEL STRORA

HOTEL STRORA

Локација: Хотелот се наоѓа во Саранда на самата плажа. Општи информации: Хотелот поседува 24-часовна рецепција, градина, бар, ресторан, паркинг, Wi-Fi  Сместување: Собите се опремени со клима, кабловска ТВ, Wi-Fi, купатило со туш, фен, фрижидер,  тераса со поглед кон морето. Услуга: Ноќевање со доручек.   Hotel S
Hotel Sunrays

Hotel Sunrays

Локација: Хотелот се наоѓа во Саранда на само неколку чекори од Maestral Beach и 700 метри од градската плажа во Саранда.  VIP Beach е оддалечена на помалку од 1 км. од хотелот. Општи информации: Хотелот поседува 24-часовна рецепција, градина, бар, ресторан, паркинг, Wi-Fi. Сместување: Собите се опремени со клима, кабловска ТВ, Wi-Fi, купати
Villa Best

Villa Best

Лоцирана во туристичкото место Ксамил на Јонското море, вилата BEST повеќе од 10 год. на своите гости им нуди одмор во пријатна и мирна атмосфера. Лоцирана на само 300м. од плажата Бела Виста, вилата е вистински избор како за семејства така и за индивидуалци. Гостите исто така имаат близок пристап и до маркети, барови и ресторани. Располага со 18
Вила Idi

Вила Idi

Вила “Idi” располага со 1/3  студиа комплет опременa кујна, купатило, ТВ и WIFI. Дел од собите гледаат директно кон морето, страничен поглед на море и кон планина. Пред вилата има сопствен двор. Секоја соба располага со тераса масичка и столици. Се наоѓа на 100м од градската песочна плажа и 70м до шетачката зона, каде ќе најдете бе
Вила “Camellia”

Вила “Camellia”

Вила “Camellia” располага со 1/2 и 1/3  студиа со опременa кујна, купатило, балкон,ТВ и WIFI. На покривот има голема заедничка тераса со поглед кон морето каде можете да го поминете вашето слободно време за играње карти или да испиете некое кафе. Се наоѓа на 200м од градската песочна плажа и во непосредна близина на шетачката зона,