logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Грција

Грција

Опис на државата:
Грција се наоѓа во југоисточна Европа, на јужниот крај на Балканскиот полуостров.Се граничи со Албанија, Македонија и Бугарија на север, а со Турција на исток. На исток и југ излегува на Егејско море, а на запад на Јонско море. Се состои од еден планински полуостров на јужниот дел на Балканот Пелопонез и помали острови (1400 од кои 227 се населени),како што се Крит , Лезбос, Киос и др.

Главен град :
Атина

Клима:
Климата е слична како и во медитеранските области. На пониските места летата се суви и топли а зимите се благи  и дождливи. Планинските предели се поладни со значително повеќе дожд во летните месеци. Снег и мраз има ретко во рамнините но затоа планинските предели знаат да замрзнат.

Население:
10,964, 020 жители.
98% од населението во Грција се Грци, 1% од населението се Муслимани со турско потекло. Околу 100.000 Муслимани живеат во Тракија. Остатокот од населението го сочинуваат Словени, Албанци, Ерменци, и Власи.

Природни богатства:
Во Грција нема многу природни богатства со поголема економска вредност. Само 23%проценти од земјиштето е обработливо, а остатокот го сочинуваат планински предели. Државата располага со поголеми количества петролеум кои се наоѓаат на островот Тасос. Може да се најдат боксит и железо, но и минералите тука не изобилуваат.ПОНУДИ Грција - Резултати од пребарувањето

1ви МАЈ во ЕДИПСОС на островот ЕВИА – Бања на море

1ви МАЈ во ЕДИПСОС на островот ЕВИА – Бања на море

ПРВИ МАЈ во ЕДИПСОС на островот ЕВИА – Бања на море   Цената на аранжманот опфаќа:  Превоз со современ туристички автобус Сместување во хотел, во двокреветни и трокреветни соби, на база две ноќевања Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос- Глифа Услугите на придружниците на групата и преставниците на агенц
Hotel KENTRIKON SPA - Едипсос

Hotel KENTRIKON SPA - Едипсос

Локација: Овој хотел е најубав во Едипсос, со одлична центална локација, со само 80 метри до самата плажа. На неколку минути од главниот парк, во близина на термалниот извор. Хотелската зграда датира од 1935 година и се одликува со гламур, шарм и стилот на тоа време.   Општи информации: Хотелот располага со 50 соби кои се двокреветни и трокр
Hotel RANIA - Едипсос

Hotel RANIA - Едипсос

Локација: Се наоѓа во центарот на Едипсос, на 150 метри од топлите извори и плажата. Општи информации: Хотелот поседува рецепција, сеф, ресторан, паркинг. Сместување: Собите се опремени со клима, кабловска ТВ, телефон, Wi-Fi, тоалет, тераса.  Услуга: Само ноќевање/Ноќевање со доручек/Полу пансион.
HOTEL TORONI BLUE SEA (OLD WING **+) - Торони

HOTEL TORONI BLUE SEA (OLD WING **+) - Торони

Локација: хотелот е лоциран во непосредна близина на песочната плажа во Торони, една од најпопуларните песочни плажи на Ситонија, Халкидики.Хотелски содржини: рецепција, ресторан, отворен базен, pool бар, snack бар, бежичен интернет (wi-fi), паркинг, мини маркет...Сместување: Хотелот е организиран во два сместувачки дела од различна
Vila DIMA - Лептокарија

Vila DIMA - Лептокарија

Студијата DIMA, се наоѓаат на високото приземје од истоимениот објект во Лептокарија на само триесетина метри од градската и песочна плажа. Нивната локација, како и квалитетната и модерна опременост, е вистинскиот мотив за ваш вистински избор. Освен со современиот мебел, студијата се опремени и со сите потребни апарати, тв и клима уреди, како и уре
Villa AKAKIA - Псакудија

Villa AKAKIA - Псакудија

Villa AKAKIA е бездруго најубаво лоцираниот објект од понудата за Псакудија. Во непосредна близина на морето на 150 m оддалеченост, со убаво уреден двор со сенка од дрвја. Располага со комфорни и убаво уредени апартмани, сите опремени со квалитетен мебел, ТВ, клима уред, тоалет, мини-кујна и балкон.  СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 31.03
Villa ANASTASSIOS - Неи Пори

Villa ANASTASSIOS - Неи Пори

Вилата ANASTASIOS се наоѓа на оклу 150 метри од песочната плажа, во убаво уреден двор веднаш до Вилата Магас. Нејзината внатрешна организираност, се каракеризира со убаво уредени (1/2 и 1/3) студија, распоредени на првиот кат. Во близина на вилата се неколку супер маркети, продавници и ресторани.   СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 31.03.20
Villa ARGIRO - Агиос Никитас

Villa ARGIRO - Агиос Никитас

Argiro Apartments е објект кој се наоѓа во непосредна близина на другата наша вила во Агиос Никитас. Со прекрасно уредениот двор исполнет со зеленило, преку кој излегува на главната улица кон градската плажа, овој објект дава одлични услови за одмор. Во својот состав расолага со неколку убаво опремени двокреветни студиа, сите со сопствен тоалет, ба
Villa ARGO - Врахос

Villa ARGO - Врахос

Вилата Арго е објект, лоциран на првата линија куќи изградени долж шеталиштето покрај долгата плажа во Врахос. Карактеристична по фронталната поставеност на нејзините балкони и тераси, го привлекува вниманието на секој минувач покрај нејзе. Во своето приземје располага со убав ресторан, над кој скалесто се издигаат останатите ка
Villa Bisera - Полихроно

Villa Bisera - Полихроно

Villa Bisera е нов објект лоциран непосредно до еден од влезовите во Полихроно. Оддалеченоста од околу 70м до главната улица која минува крај црквите во Полихроно, како и дополнителните 300м до градската плажа, ја карактеризираат вилата како одличен избор за престој во Полихроно. Овој целосно реновиран објект со квалитетен мебел и инвентар, од мина
Villa CAVO D'ORO - Пефки

Villa CAVO D'ORO - Пефки

  Вилата се наоѓа во местото Пефки, на прва линија до море. Вилата располага со студија за сместување на две или три лица. Секоја од собите има комплетно опремена кујна, тоалет, тераса, ТВ и клима. Во склоп на вилата се наоѓа ресторан-пицерија која на плажа има свои лежалки и чадори, кои со нарачан пијалок или кафе може да ги користите во т
Villa ELEFTERIA - Олимпик Бич

Villa ELEFTERIA - Олимпик Бич

Вилата ELEFTERIA се наоѓа во Олимпик Бич, на околу 150 мери од градската плажа и во убаво уреден двор. Од нејзините  карактеристики, како место за дружење и сервис за туристите во одење и враќање, се издвојува големата тераса со потребните содржини (тоалет, ладилник, решо...). Таа располага и со 16 убаво уредени (1/2, 1/3 и 1/4) студија, распо
Villa ELEKTRA - Пефкохори

Villa ELEKTRA - Пефкохори

Вилата се наоѓа покрај црквата, во непосредна близина на центарот, во мирниот дел на Пефкохори, оддалечена на околу 350 м. од плажа. Вилата располага со двокреветни и трокреветни студија опремени со кујна, два или три кревети или француски кревет, тоалет, тераса, ТВ, клима... СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 31.03.2023 ЦЕНОВНИК | ПАК
Villa FAROS - Едипсос

Villa FAROS - Едипсос

Апартмените Фарос се сместени на околу 60 метри од најблиската плажа и центарот, а од плажата со термални извори околу 850 метри. Покрај лифтот, рецепцијата и малото лоби, во својот состав хотелот има студиа и апартмани кои се на високо приземје, прв и втор спрат, со поглед на улица, двор или море.Сите еднокреветни, двокреветни и трокреветни студиа
Villa FEI - Пефки

Villa FEI - Пефки

  Вила ФЕИ се наоѓа во центарот на местото Пефки, на самото шеталиште покрај море. На приземје во вилата се наоѓа кафич, располага со апартмани за две лица распоредени на приземје и Прв кат. Апартманите се опремени со спална соба (имаат и можност за дополнителен помошен кревет), комплетно опремена кујна, тераса, ТВ, клима. Вилата има Wi-Fi
Villa FILIPOS - ЛЕПТОКАРИЈА

Villa FILIPOS - ЛЕПТОКАРИЈА

Вилата FILIPOS се наоѓа во централниот дел на Лептокарија, во непосредна близина на вилата Ерато. Вилата е оддалечена на само педесетина метри од градската плажа. Во нејзина непосредна близина, се наоѓаат мноштво продавници, ресторани, маркети и пекара. Вилата расолага со десетина студија (за 3 или 4 лица). Секоја единица е опремена со сопствена ку
Villa GREGORY - Ханиоти

Villa GREGORY - Ханиоти

Villa Gregory е лоцирана на еден од влезовите во Ханиоти, веднаш до големиот супермаркет "Masutis". Во нејзиниот состав издвоивме шест квалитетно опремени и организирани студија и апартмани за сместување, со различен капацитет и квадратура. Во зависност од типот, единиците се распоредени на три нивоа (приземје, прв и втор кат). Сопствениот двор, бл
Villa Hara - Пефки

Villa Hara - Пефки

Villa Hara e добар објект за сместување, лоциран во внатрешниот дел на местото и со оддалеченост од околу 150м од шеталиштето и песочната плажа на Пефки. Во својот состав располага со повеќе двокреветни и трокреветни студија за сместување, сите опремени со мини кујна и соба со соодветен мебел за престој на две или три лица. Мирното опкружување на о
Villa IOLKOS - Едипсос

Villa IOLKOS - Едипсос

  Вила ИОЛКОС е лоцирана во центарот на Едипсос, оддалечена е околу 200м од шеталиштето и околу 100 метри од термалните извори и плажа. Секоја од собите е опременa со сопствена кујна, тоалет, тераса, ТВ, клима уред. Вилата има Wi-Fi интернет.   СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 31.03.2023 ЦЕНОВНИК | ПАКЕТ АРАНЖМАН - 7 НОЌЕВАЊА
Villa JANA - Пефки

Villa JANA - Пефки

Локација:  Вила Јана се наоѓа во Пефки, Евиа на прва линија до морето, на самиот почеток на шеталиштето и на околу 200м од центарот на летувалиштето.  Содржини:  Вилата располага со двокреветни (1/2)  и трокреветни (1/3) студија кои се распоредени на приземјето, првиот и вториот спрат. Секое студио има комплетно опремена кујн