logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Грција >> Пиериа - Апартмани

Грција - Пиериа - Апартмани

Под планината Олимп, која според митологијата била домот на боговите, се протега регионот - Пиериа. Богат со многу природни убавини, археолошки ископини, остатоци од многуте цивилизации кои поминале низ него, овој регион самиот за себе го потврдува епитетот дека е “земја на боговите”. Доклоку сте размислувале да комбинирате одмор покрај море, со можност за рекреирање и уживање во планинската опкруженост, регионот Пиериа е вистинскиот избор за Вас! Широките плажи кои се простираат во должина повеќе од 70 километри, се вистински пример за чиста природна убавина. Златниот песок и рамниот предел ве водат до синото море, а наоколу ве опкружуваат листопадни и борови шуми. Главниот град на областа е Катерини, кој лежи помеѓу рамнината на Пиериа и подножјето кое се издига кон планината Олимп. Најпознати туристички места се веќе добро познатите: Олимпик Бич, Паралија, Лептокарија и Неи Пори.

ИНТЕРЕСНИ МЕСТА ЗА ПОСЕТА:

Дополнителен мотив токму Пиериа да биде Вашиот избор за летен одмор, се секако и мноштвото познатиисториски места и археолошки локалитети: Дион, Пела, Вергина, клисурата Темби со Св.Петка или пак градчето Литохоро... Сите тие убавини, сигурно нема да Ве остават рамнодушни и пасивни за време на Вашиот одмор. Посетата на Pella и на Vergina е ескурзија која ќе ве води низ земјата на Големиот Александар. Патувањето се реализира со посета на споменатите антички локалитети, а во своето заокружување обично завршува со Солун. Пела е град кој во 4-от век п.н.е. бил главен град на Македонската Империја, а воедно и град во кој е роден Александар Велики. Турата продолжува кон Вергина каде ќе можете да ги видите археолошките остатоци од гробницата на Македонски кралеви, а за која воедно се мисли дека е и гробница на македонскиот крал Филип Втори. Посетата на Солун, секако нуди различни можности, а при ваква ескурзија најубаво е да се заврши со посета на тамошниот Археолошки музеј. Litohoro е мало гратче кое се наоѓа во падините на далеку познатата планина Олимп. Можноста да се искачите на туристичката панорама во близина на планинарскиот дом на Олимп е секако нешто што не би требало да се пропушти. Погледот кон сета Пиериа која во далечината се протега покрај сината морска шир е едноставно фантастичен. Оваа прошетка би требало да заврши со посета на малото планинско гратче, низ кое додека ќе прошетате по неговите стрмни улички, ќе купите убава домашна ракотворба или пак само ќе се одморите во некоја локална таверна. Kлисурата Tembi и црквата Agia Paraskevi (Св.Петка) Ова е посета која ви нуди прекрасна можност, во летната горештина да пронајдете свежина и малку мир од секојдневниот џагор и мешаница. Реката Пиниос која минува низ оваа клисура е носител на сето богатство на зеленилото кое го исполнува вашиот поглед, а пештерната црква посветена на заштитничката Св.Петка е секако најголемото кое со својата светост ги привлекува мноштвото посетители и верници кои тука доаѓаат на поклонение.

ПОНУДИ Грција - Пиериа - Апартмани - Резултати од пребарувањето

Vila DIMA - Лептокарија

Vila DIMA - Лептокарија

Студијата DIMA, се наоѓаат на високото приземје од истоимениот објект во Лептокарија на само триесетина метри од градската и песочна плажа. Нивната локација, како и квалитетната и модерна опременост, е вистинскиот мотив за ваш вистински избор. Освен со современиот мебел, студијата се опремени и со сите потребни апарати, тв и клима уреди, како и уре
Villa ANASTASSIOS - Неи Пори

Villa ANASTASSIOS - Неи Пори

Вилата ANASTASIOS се наоѓа на оклу 150 метри од песочната плажа, во убаво уреден двор веднаш до Вилата Магас. Нејзината внатрешна организираност, се каракеризира со убаво уредени (1/2 и 1/3) студија, распоредени на првиот кат. Во близина на вилата се неколку супер маркети, продавници и ресторани.   СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 31.03.20
Villa ELEFTERIA - Олимпик Бич

Villa ELEFTERIA - Олимпик Бич

Вилата ELEFTERIA се наоѓа во Олимпик Бич, на околу 150 мери од градската плажа и во убаво уреден двор. Од нејзините  карактеристики, како место за дружење и сервис за туристите во одење и враќање, се издвојува големата тераса со потребните содржини (тоалет, ладилник, решо...). Таа располага и со 16 убаво уредени (1/2, 1/3 и 1/4) студија, распо
Villa FILIPOS - ЛЕПТОКАРИЈА

Villa FILIPOS - ЛЕПТОКАРИЈА

Вилата FILIPOS се наоѓа во централниот дел на Лептокарија, во непосредна близина на вилата Ерато. Вилата е оддалечена на само педесетина метри од градската плажа. Во нејзина непосредна близина, се наоѓаат мноштво продавници, ресторани, маркети и пекара. Вилата расолага со десетина студија (за 3 или 4 лица). Секоја единица е опремена со сопствена ку
Villa MAGGAS - Неи Пори

Villa MAGGAS - Неи Пори

Вилата MAGGAS се наоѓа на околу 150 метри од песочната плажа во Неи Пори, во мал но убаво уреден двор. Нејзината внатрешната организираност, како и тивката атмосфера за време на престојот, се идеални за мирен и убав одмор. Студијата во вилата се изградени на високоA приземје и кат и се прилагодени за семејства со помали деца. Во нејзина непосредна
Villa OLYMPIA - Неи Пори

Villa OLYMPIA - Неи Пори

  Villa Olympia е лоцирана на околу 250м од големата песочна плажа, во третата линија на објекти и непосредна близина на кружниот тек во стариот дел на Неи Пори. Како објект, таа се карактеризира со убаво организиран двор, како и со повеќе различни единици и капацитети за сместување. Студијата и апартманите се наменети за сместување на 2 до
Villa SOULA - Неи Пори

Villa SOULA - Неи Пори

Вилата Soula се наоѓа на оклу 100 метри од песочната плажа. Нејзината внатрешна организираност, се каракеризира со убаво уредени 1/3 студија, распоредени на првиот кат. Во близина на вилата се неколку супер маркети, продавници и ресторани. Студијата со број 2,3 и 4 се ориентирани кон улица (предна страна), собите со број 1 и 5 се ориентирани кон за
Villa TAVERNA - Неи Пори

Villa TAVERNA - Неи Пори

  Апартманите и студијата ТАВЕРНА се лоцирани до плажата во Неи Пори, најголемиот дел со поглед кон морето. Во приземјето, објектот располага со ресторан во кој на гостите им се нуди појадок и вечера по одредено мени. Собите се со помала квадратура, пристојно уредени и располагаат со 2 до 3 кревети или помошен кревет, балкон, тоалет со туш,