logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Шпанија, Салоу - Коста Дорада


Информации за сместувањето

Држава: Шпанија
Место: Салоу - Коста Дорада

Одмор на море во Коста Дорада - Салоу Лето / Есен 2023.

Дати: 29.08|05.09|12.09|19.09 

Best Cap Salou ☆☆☆

Вид транспорт: Авионски

8 дена / 7 ноќи

Коста Дорада – авионски одмори, Шпанија

Цена за едно лице од: 659 евро

Опис и програма

Местоположба:

Хотелoт се наоѓа на брегoт на морето, во заливот Cap Salou, на 2 км од историскиот центар на летувалиштето Салоу.

Во хотелот:

 • 24 часа рецепција
 • климатизиран  ресторан со show cooking
 • основен бар
 • бар на базенот
 • бежичен интернет - бесплатен во заедничките простори и собите
 • СПА центар – се доплаќа

Соби:

 • тераса
 • клима
 • сеф (доплаќање)
 • телевизор со сателитски канали
 • купатило, фен
 • бесплатен бежичен интернет

Спорт и рекреација:

 • надворешен базен  со  бесплатни чадори и лежалки на базенот
 • соба за игри
 • фитнес
 • тематски вечери
 • анимација на базенот за возрасни  и деца

Спа и велнес:

СПА центарот е со доплата:

 • внатрешен затоплен базен
 • сауна и турска  бања
 • џакузи
 • масажи и спа процедури
 • релакс зона

За децата:

 • детски аквапарк со лизгалка, пиратски брод
 • детски базен - бесплатно
 • детско игралиште
 • мини клуб

Одмор на море во Коста Дорада 2023 - Златна Шпанија
7 ноќи полн пансион со вклучени пијалоци во Салоу со вклучена 1 екскурзија  во Барселона
Дати Лето/Есен 2023: 29.08|05.09|12.09|19.09  - Гарантирани дати

Пакет цена по турист: од 659 еврa

Програма на организираното патување:

1- ден. Софија - Барселона. Полетување од аеродромот Софија со директен лет на АК „България Ер” во 10:10ч. Пристигнување на аеродромот Барселона во 12:10 ч. Пречек од преставителот во Барселона. Панорамска екскурзија низ Барселона со локален водич. Трансфер и сместување в хотел Cap Salou 3*+ во летувалиштето Салоу, на Коста Дорада. Вечера. Ноќевање.


2- ден. Тарагона.  Појадок. Информативна средба за запознавање со регионот, како и со дополнителните екскурзии. Ручек. Слободно време. Вечера Ноќевање. (Факултативно: Еднодневна екскурзија до Тарагона. Цена на возрасен: 39 евра, дете до 10 г.: 29 евра

3-ден. Валенсија. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до Валенсија. Цена на  возрасен: 79 евра, дете до 10 г. - 59 евра


4-ти ден. Барселона и Волшебните фонтани. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до Барселона и Волшебните фонтани. Цена возрасен: 60 евра, дете до 10 г.: 49 евра


5-ти ден. Пенискола и Мореја. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до живописната Пенискола и Мореја. Цена возрасен: 79 евра, дете до 10 г.:59 евра


6-ти ден. Ноу Камп. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Факултативно: Еднодневна екскурзија до Мноу камп стадионот. Цена на  возрасен: 60 евра, дете до 10 г. - 40 евра


7-ми ден. Парк Порт Авентура. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Самостална посета на Паркот без вклучен транспорт.


8-ми ден. Барселона - Софија. Појадок. Слободно време. Ручек (сув пакет). Трансфер до Барселона.  Лет до Софија во 12:50 ч. Пристигнување на аеродром  Софија во 16:40 ч.

Часови на летовите: Вторник - вторник

 • Софија - Барселона 10:10 ч. - 12:10 ч.
 • Барселона - Софија 12:50 ч. - 16:40 ч.

Можна е промена на часовите на летовите од страна на авиокомпанијата.


Информација за одмаралиште Салоу - Коста Дорада погледнете тука >>>


Услови за пријавување: Без возрасни ограничувања

Начин на плаќање: 30% при запишување, второ плаќање -  целосно плаќање и пријавување на дополнителни екскурзии до 25 ден пред датата на поаѓање!

Програмата се спроведува при минимум 40 запишани туристи. Во случај, неопходниот број туристи да не е собран и програмата да нема да се оствари, туристите ќе бидат информирани 30 дена пред датата на патување.

Рокови за анулации и казни:

 • Од денот, после денот на запишувањето до 45 дена пред датата на заминување - се задржуваа депозитот.

 • Од 44 дена пред патувањето до 15 дена пред патувањето - 75 % од цената на патувањето.

 • Од 14 дена до денот на заминување - 100% од цената на патувањето.

Други

Вид на транспортни средства во програмата:

 • Авион

 • Автобус (Трансфери и дополнителни екскурзии)


Неопходни документи за влегување  во Шпанија:

 • Меѓународен пасош со мин. валидност 6 месеци пред датата на поаѓање.
 • За деца до 18 г. Кои патуват со еден или без родител, нотарска  заверка  од едниот или двајцата родители!

Цени

 

Датум

2 возрасни

2 возрасни + 1 возрасен

2 возрасни + 1 дете (2-12год.)

2 возрасни + 2 деца (2-12год.)

Еднокреветна соба

29.08.2023 1558€ 2267€ 2207€ 2856€ 999€
05.09.2023 1498€ 2187€ 2117€ 2736€ 979€
12.09.2023 1418€ 2067€ 2007€ 2596€ 869€
19.09.2023 1318€ 1927€ 1887€ 2456€ 739€

 

Цените се однесуваат по соба за 7 ноќевања на база FB+

Цените вклучуват

 • Авионски билет со редовен лет на „България Ер”: Софија - Барселона - Софија со вклучени аеродромски такси
 • Чекиран багаж до 23 кг и рачен салонски багаж до 10 кг
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром со преставник на Солвекс
 • 7 ноќевања на база FB+ полн пансион (појадок, ручек и вечера) и ¼ л вода  и ¼ л вино на човек зао време на оброците во хотелот Best Cap Salou 3 *+
 • Панорамска екскурзија во Барселона со локален водич
 • Услуги на преставникот на Солвекс за време на престојот во Коста Дорада

Цените не вклучуват

 • Дополнителни екскурзии, кои се најавуват и плаќаат во Солвекс
 • Лични трошоци
 • Осигурување „Откжување на  патување”

Дополнителни екскурзии, кои се најавуват и плаќат во Солвекс:

 • Тарагона - полудневна екскурзија. Цена на возрасен: 39 евра, дете до 10 г.:29 евра. Тарагона е еден вистински музеј под отворено небо, град под Заштитата на УНЕСКО со многу  сочувани  споменици на римската цивилизација. Панорамска обиколка со локален водич: Пристаништето, Римскиот Некропол и Рамбла Нова. Следува пешачка обиколка со професионален локален  водич, на: Римскизидини на тврдината, улицата calle Mayor, Катедралата на Тарагона, плоштадот на Градското собрание, Римскиот Циркус и Амфитеатарот (однадвор). Прошетка до панорамскиотната плоштад Балко Медитерани.
 • Валенсија - целодневна екскурзија. Цена на возрасен: 79 евро, дете до 10 г. - 59 евро. Валенсија има неповторлив архитектурен облик, во градот можат да се видат историски згради и најмодерни авангардни комплекси - симбол на иднината. Нашата програма започнува со панорамна обиколка во новиот дел на градот и фотопауза кај Музејот на Уметноста и науката Принц Фелипе и Хемисферик, еден комплекс од футуристични згради и парк. Следува пешачка прошетка во срцето на Стариот град на Валенсија, каде локалниот водич ќе  ни ја  покаже Пласа де ла Рејна, Катедралата и кулата Мигелете, Централниот  пазар и Бакарната берза.
 • Барселона и Волшебните фонтани - целодневна екскурзија. Цена возрасен: 60 еврао, дете до 10 г.: 49 евра. Панорамна обиколка со локален   водич со застанување на емблематичните места на градот: Плоштад Шпанија, АВЕНИДА Паралел,Старото Пристаниште и Плоштадот на Колумбо, Плоштад Каталунија, Пасео де Грасија, авени да Диагонал и Саграда Фамилија. Вечерта набљудување на шоуто на волшебните фонтани на Плоштад Каталунија.
 • Пенискола и Мореја - целодневна екскурзија.  Цена возрасен: 79 евро, дете до 10 г.: 59 евро. Тргање за Пенискола, едно убаво градче на брегот на морето со живописен Замок на Темпеларите, изграден на врвот на карпа, на 64 м над морското ниво. Стариот град на Пенискола  создава неповторлива атмосфера со своите тесни улички со убави бели куки, преплавени со цвеќе. Влез за замокот по желба: 5 евро на турист. Слободно време за ручек во многуте ресторани со гледка кон морето. Попладне – пешачка прошетка во автентичната Средновековна Мореја, позната со убавите улици, традиционални продавници и својата Тврдина и Катедрала, издлабана во самата планина. Слободно време. Враќање во Салоу.
 • Самостална посета на  Порт Авентура и Паркот Ферариленд. Паркот е лесно достапен со градски транспорт од хотелот. Паркот Портавентура е една от нај посетените туристички атракции во цела Шпанија. Во него ќе откриете 6 света  на едно-единствено место. Атракциите се разделени тематски на 6 зони: Средоземноморски, Полинезија, Кина, Мексико, Дивиот Запад и улица Сезам - за најмалите посетители. Идеално место за семејни забави. Билети купени однапред  кај нашиот преставител за посета на Порт Авентура:  Цена за еден ден 1 парк Портавентура Парк: Возрасен (11- 59 г) - 55 евра, Дете и над 59 г - 50 евро. Полна ценовна понуда очекуваме на почетокот на 2023.
 • Монсерат - Цена на  возрасен: 60 евро, дете до 10 г. - 40 евро. Манастирот Монсерат е најголемиот поклонички центар на Каталонија .Разположен е во карла во месност со изклучителна убавина. Над високиот олтар е Црната Мадона, покровителката на Каталонија, која ги  слуша  молбите на верниците и ги изполнува желбите.

Забележки:

 • Распределбата на дополнителните екскурзии по денови во програмата е ориентациона.
 • Точните денови на спроведување на екскурзиите ќе бидат представени  на  место од представникот.
 • Пријавувањето и плаќањето на дополнителните екскурзии се извършува во агенцијата Солвекс наи-касно до 21 ден пред патувањето!
 • Минимален број туристи за остварување на дополнителните екскурзии – 20 луѓе.

Рокови за откази:

 • До 21 ден - се задржува депозитата.
 • Од 21 ден до денот на поаѓање- 100% од цената на аранжманот.

Програмата се спроведува при минимум 30 запишани туристи. Во случај, ако неопходниот број туристи не е собран и програмата нема да се оствари, туристите ќе бидат информирани 14 дена пред датата на патување.


Слични понуди

Одмор на море во Коста дел Сол

Одмор на море во Коста дел Сол

Одмор на море во Коста дел Сол - Фуенхирола - Златна Шпанија 2023авионски одмор од Софија Дати Пролет / Лeто 2023: 11.04 - стоп | 29.04 - стоп | 20.05 - стоп |13.06 | 20.06 | 27.06| - Гарантирани датиДати Есен 2023: 19.08 | 22.08 - стоп | 29.08 | 05.09| 12.09| 19.09| 26.09| 03.10|10.10 - стоп | - Гарантирани дати7 ноќевања на FB+ вкучена 1 ек
Одмор на море на Портокаловиот брег - Коста Азаар, Шпанија

Одмор на море на Портокаловиот брег - Коста Азаар, Шпанија

КОСТА АЗААР - ПОРТОКАЛОВИОТ БРЕГ:ВИНАРОС, ВАЛЕНСИЈА, ПЕНИСКОЛА И МОРЕЈАДАТИ: 2-9 СЕПТЕМВРИ, Вид транспорт: Авион Коста Азаар-Портокаловиот брег - Шпанија   Одмор на море на Портокаловиот брег - Коста Азаар, ШпанијаВинарос - престолнината на ракчињатаВаленсиja, Пенискола и МореjaДати на одморот: 2-9 септември 20237 ноќевања на полн пансион
Одмор на море во Палма де Мајорка, Шпанија Лето 2023

Одмор на море во Палма де Мајорка, Шпанија Лето 2023

Одмор на море во Палма де Мајорка, Шпанија Лето 2023 7 ноќевања на all inclusive или полупансион, хотели 4*: Хотел GLOVALES MIMOSA 4* All Inclusive - 29.04 - стоп | 12.09 | 19.09 | 30.09 Хотел ALUA LEO 4* појадок и вечера - 23.05| 05.09 Пакетна цена на турист: од 759 евраПрограма :1-ви ден. Софија - Палма. Полет од аеродром Софија со директен л