logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Одмор на море во Коста дел Сол


Информации за сместувањето

Држава: Шпанија
Место: Коста дел Сол

Одмор на море во Коста дел Сол - Фуенгирола - Златна Шпанија 2024 година

Датуми пролет / лето 2024 година:  18.05 - Стоп | 25.05 - Стоп | 01.06 - Стоп | 11.06 - Стоп | 18.06 - Стоп | 25.06 - Стоп - Гарантирани датуми!

Датуми есен 2024 година: 27.08 - Стоп | 03.09 - Стоп | 10.09 - Стоп | 17.09 - Стоп | 24.09 - Стоп - Гарантирани датуми!   

7 ноќевања на FB+ со вклучена 1 екскурзија во Малага
Одмор со летови од Софија

Програма:

1-ви ден. Софија - Малага
Поаѓање од аеродромот во Софија со директен лет на АK „Бугарија Ер“. Слетување на аеродромот во Малага. Добредојдовте од претставникот во Малага. Трансфер и сместување во хотел Fuengirola park 4* во Fuengirola / Blue Sea Andalus 4* во Торемолинос за датуми април и октомври. Вечера. Ноќевање.

2-ри ден. Ронда
Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање.
По желба: Полудневна екскурзија до Ронда.
Цена: Возрасен: 59 евра, дете до 11,99 години: 49 евра.

3-ти ден. Гранада
Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање.
По желба: Еднодневна екскурзија во Гранада со однапред резервиран влез во палатата Алхамбра и градините Џенералифе.
Цена: Возрасен: 85 евра, дете до 11,99г.: 75 евра.

4-ти ден. Гибралтар
Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање.
По желба: Факултативна екскурзија до Гибралтар и Пуерто Банус во Марбела.
Цена: Возрасен: 75 евра, дете до 11,99 г. : 65 евра.

5-ти ден. Севиља
Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање.
По желба: Еднодневна екскурзија во Севиља
Цена: Возрасен: 75 евра, дете до 11,99 г.: 65 евра.

6-ти ден. Мијас и Беналмадена
Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање.
По желба: Полудневна екскурзија до Мијас и Баналмадена.
Цена: Возрасен: 35 евра, дете до 11,99 г.: 25 евра.

7-ми ден. Кордоба    
Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање.
По желбаЕднодневна екскурзија во Кордоба.
Цена: Возрасен: 75 евра, дете до 11,99 г.: 65 евра.

8-ми ден. Коста дел Сол - Малага - Софија
Појадок. Слободно време. Ручек. Напуштање на хотелот.

Трансфер во Малага. Панорамска обиколка на градот (вклучено во цената). Надворешен поглед на тврдината Гибралфаро, катедралата и куќата на Пикасо. Слободно време во центарот на Стариот град. Трансфер до аеродромот во Малага. Повратен лет за Софија.

Специјална цена на пакет при резервација на 3 екскурзии - Гранада, Кордоба и Мијас:

 • Цена за возрасни - 180 евра. по пријавен турист.
 • Цена за деца до 12 години - 160 евра. по пријавен турист.

Дополнителни екскурзии на барање:

 • Гранада. Цена: Возрасен: 85 евра, дете до 11,99 години: 75 евра. Во утринските часови - поаѓање од хотелот. Пристигнување во Гранада. Истражете ја импозантната палата Алхамбра. Ја посетуваме „салата на двете сестри“ и познатиот „двор на лавовите“, кои не превезуваат во 14 век, палатата на Карло V и градините на Џенералифе - летната резиденција на древните шпански кралеви со многу фонтани. Од тука има прекрасен поглед на градот и Сиера Невада. Слободно време во Гранада сами да ја посетите катедралата или Кралската гробница на католичките кралеви. Можност за ручек во област со многу ресторани со типична кујна (по избор). Поаѓање од Гранада. Враќање во хотелот. Во цената е вклучено: преведувач и водич, транспорт, локален туристички водич, однапред резервиран влез во Алхамбра.

Внимание: Екскурзијата се бара само при регистрација и е предмет на дополнителна потврда. При аплицирање мора да се наведе личен број на документ. 

 • Севиља. Цена: Возрасен: 75 евра, дете до 11,99 години: 65 евра. Во утринските часови - поаѓање од хотелот. Пристигнување во четвртиот по големина град во Шпанија и главен град на регионот Андалузија - Севиља, сместен на брегот на реката Гвадалкивир. Панорамска тура со автобус - зградите на Шпанско-американската изложба од 1929 година, прекрасните мостови Аламио и Баркета, Булеварот на палмите, шпанскиот плоштад, паркот Марија Луиза. Следува пешачка тура со посета на познатиот кварт Санта Круз, извонредната катедрала со познатата камбанарија Жиралда, слободно време во палатата Алказар на шпанскиот плоштад со прекрасната фонтана - сцена за многу улични музичари и актери. Слободно време за ручек во типичен шпански ресторан со традиционална кујна (по избор). Поаѓање од Севиља. Враќање во хотелот. Во цената е вклучено: преведувач и водич, транспорт, локален туристички водич, влез во катедралата во Севиља.
 • Кордоба. Цена: Возрасен: 75 евра, дете до 11,99 години: 65 евра. Кордоба е место каде коегзистираат муслиманските, еврејските и христијанските култури. Градот е познат по својата архитектура од времето кога бил главен град на Калифатот Кордоба и го окупирал речиси целиот Пиринејски Полуостров. Во утринските часови - поаѓање од хотелот. За време на патувањето, водичот ќе ви раскаже за селата долж рутата и ќе уживате во извонредните андалузиски пејзажи. По пристигнувањето во градот – средба со локален туристички водич кој ќе ве придружува за време на турата. Восхитувајте се на стариот дел на градот, вклучен во Светското наследство на УНЕСКО, познатата џамија Мескита, подоцна претворена во катедрала - неверојатна комбинација на стилови и религии. Прошетката продолжува со посета на синагогата, еврејскиот кварт, римскиот мост на реката Гвадалкивир. Слободно време за ручек (по избор). Враќање во хотелот. Во цената е вклучено: преведувач и водич, транспорт, локален туристички водич, влез во катедралата во Кордоба.
 • Гибралтар и Пуерто Банус во Марбела. Цена: Возрасен: 75 евра, дете до 11,99 години: 65 евра. Гибралтар е независна територија на Обединетото Кралство - земја од соништата на сите империи во историјата, поради неговата стратешка позиција и способноста да го контролира единствениот влез во Медитеранот. По пристигнувањето во Гибралтар, запознајте се со локален водич, по што ќе можете да му се восхитувате на прекрасниот поглед на Гибралтарскиот теснец и, по добро време, на Мароко. Посета на пештерата Сан Мигел со вклучен влезен билет, каде што можете да ги видите познатите мајмуни макаки Барбари кои потекнуваат од Северна Африка. Слободно време за шопинг и ручек. На враќање кон хотелот, ќе направиме кратка посета на таканареченото „шпанско Монте Карло“, кое е пристаништето Пуерто Банус во Марбела. Во цената е вклучено: преведувач и водич, превоз, влез во пештерата Сан Мигел.
 • Ронда. Цена: Возрасен: 59 евра, дете до 11,99 години: 49 евра. Ронда е едно од најстарите и најживописните села во Шпанија, познато по своите тореади и како родно место на познатите тореади. Тук ще се насладим на изключителна гледка от мостовете Puente Nuevo Puente Arabe над река Тахо, чието дефиле е с дълбочина от 120 м. Следва разходка в Стария град с Пласа де Торос - коридата, смятана за най-старата в Испания, слободно време за ручек и прошетка низ романтичните улици на шармантното гратче, неговите плоштади, црквата Санта Марија Мајор итн.
 • Беналмадена и Мијас. Цена возрасен: 35 евра, дете до 11,99 години: 25 евра. Екскурзијата ќе започне со посета на прекрасното андалузиско село Беналмадена Пуебло, од кое настанал самиот град Беналмадена. 45 мин слободно време за прошетка низ прекрасните автентични улици, потоа продолжуваме до најголемиот храм на Буда во Западна Европа, кој ќе го гледаме однадвор (доколку е отворен, туристите можат бесплатно и самостојно да го посетат). Храмот се наоѓа на посебно место, со прекрасен панорамски поглед од кој може да се видат неколку градови - Фуенгирола, Беналмадена, Торемолинос, а понекогаш и брегот на Африка. По нашата обиколка во Беналмадена се упатуваме кон Мијас на 30 км. јужно од Малага, на рид во планините Сиера да Мијас. Задржувајќи ја својата автентичност, старото рибарско село е претворено во туристички и културен центар на Коста дел Сол. Познат по своите магарешки такси со индивидуални регистерски таблички, овде можете да направите незаборавна обиколка на градот со само-водење за да ја искусите различната култура и начин на живот. Ќе ги истражите малите украсени продавници и ресторани со типични регионални јадења лоцирани во тесните калдрмани улички меѓу бели куќи со многу цвеќиња во типичната архитектура на регионот. Во Мијас владее чувство на смиреност и чистота, поради што е познато и како „бело село“. Ќе ви раскажеме за некои од интересните глетки на „белото село“, кои ќе имате можност сами да ги истражите, како капелата на Мадона во карпата, Старата воденица и Минијатурниот музеј - Carromato de Мијас, Ринг за бикови, која има необична правоаголна форма и ботаничка градина, со воодушевувачки панорамски поглед на брегот на целата Коста дел Сол.

Забележки:

 • Распределбата на дополнителни екскурзии по ден во програмата е примерна.
 • Точните денови на екскурзии ќе бидат обезбедени една недела пред поаѓање.
 • Барањето и плаќањето за дополнителни екскурзии се врши во Македонија најдоцна 21 ден пред поаѓање!
 • Минимален број на туристи за дополнителни екскурзии - 25 лица.
 • Цените на екскурзијата се повисоки при резервација на лице место.
 • Туроператорот го задржува правото на промена на цените, во случај на промени на транспортните трошоци на екскурзии, како и во случај на промени на влезниците на посетените локации за време на екскурзии

Распоред на летови:

Денови вторник - вторник:

 • Софија - Малага 15:50 ч. - 18:40 ч.
 • Малага - Софија 19:30 ч. - 23:55 ч.

Денови сабота - сабота:

 • Софија - Малага 15:50 ч. - 18:40 ч.
 • Малага - Софија 19:30 ч. - 23:55 ч.

Забелешка: Времето на летот може да се промени од страна на авиокомпанијата!

Потребни документи за влез во Шпанија: 

Меѓународен пасош со минимална важност од 6 месеци пред датумот на екскурзијата. За деца до 18 години кои патуваат со или без еден родител - потврда заверена на нотар од еден или двајцата родители!

Начин на плаќање: 

 • Депозит - 30% од цената на пакетот по лице при резервација.
 • Доплата - 30 дена пред датумот на поаѓање.

Услов за упис: Нема ограничувања за возраста

Програмата се одвива со минимум 40 пријавени туристи. Во случај да не се собере потребниот број туристи и да не се реализира програмата, платените туристи ќе бидат известени 30 дена пред датумот на поаѓање..

Рокови за откажување и казни:

 • Од наредниот ден од денот на регистрација до 30 дена пред датумот на поаѓање - депозитот се одбива.
 • Од 29 дена пред поаѓање до 15 дена пред поаѓање - 75% од цената на патувањето.
 • Од 14-ти ден до денот на поаѓање - 100% од цената на патувањето..

Осигурување „Откажување патување“: ТО дава можност за дополнително осигурување „Откажување на патување“, покривајќи ги трошоците за откажување на патувањето, скратување и прекин на патувањето поради здравствени причини на патникот, неговите роднини, итно поднесување тужба, скратување од работа итн. 

Цените вклучуваат

 • Авионски билет со редовен лет на Бугарија Ер: Софија - Малага - Софија со вклучени аеродромски такси
 • Чекиран багаж до 23 kg и кабински багаж до 10 kg
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • 7 ноќевања на база на FB+ полн пансион (појадок, ручек и вечера) и ¼ l вода и ¼ l вино по лице за време на оброците во Hotel Fuengirola Park 4*
 • Полудневен разглед на Малага со водич

Цените не вклучуваат

 • Данок на гориво - авиокомпаниите имаат право да наплатат данок на гориво поради постојано менување на цените на горивото. Во овој случај се менува и цената на пакетот. Наплатата за гориво се должи на сите резервации за соодветниот лет, без оглед на тоа кога биле направени. Информациите за вредноста на цената на горивото ќе бидат објавени 21 ден пред датумот на релевантниот лет, за што клиентите ќе бидат известени и ќе можат да ја платат цената на гориво до 7 дена пред патувањето (за резервации помали од 21 ден пред релевантниот лет, исто така, ќе ја примени декларираната наплата на гориво за тој лет, доколку има).
 • Дополнителни екскурзии кои се бараат и плаќаат во Македонија.
 • Лични трошоци
 • Осигурување за откажување на патување - се препорачува!

Хотел Fuengirola Park ☆☆☆☆

Локација:

Хотелот се наоѓа на 200 метри од плажата Gaviotas во Фуенгирола.

Во хотелот:

 • 390 соби во две крила свртени кон југ
 • 24 часовна рецепција
 • продавници
 • фризерски салон
 • климатизиран ресторан со шведска маса
 • градина
 • бар покрај базен
 • кафе-бар на покривот на хотелот
 • соба за игри
 • бесплатен безжичен интернет во заедничките простории и соби
 • Спа центар - со доплата

Соби:

 • тераса
 • климатизација
 • сеф (доплата)
 • минибар – со доплата
 • ТВ со сателитски канали
 • Фен
 • бесплатен безжичен интернет

Спорт и рекреација:

 • надворешен базен со бесплатни чадори и лежалки
 • детски базен
 • внатрешен базен со џакузи

Спа и велнес:

 • сауна и турска бања
 • ледена фонтана
 • масажи и спа третмани
 • топла цевка

За децата:

 • игралиште

Дополнителни информации:

 • Две деца со двајца возрасни се сместени на кревет на спрат долг 160 цм Вакви соби се достапни на барање.

Плажа:

 • На плажа се достапни чадори и лежалки со доплата.
Хотел Fuengirola Park FB 2 возрасни 2 возрасни + 1 возрасен 2 возрасни + 1 дете (2-12) 1 возрасен
18.05.2024 1490 € 2159 € 1969 € 879 €
25.05.2024 1490 € 2159 € 1969 € 879 €
01.06.2024 1510 € 2189 € 1989 € 889 €
11.06.2024 1510 € 2189 € 1989 € 889 €
18.06.2024 1530 € 2219 € 2009 € 899 €
25.06.2024 1550 € 2239 € 2029 € 899 €
27.08.2024 1638 € 2377 € 2127 € 959 €
03.09.2024 1590 € 2319 € 2079 € 929 €
10.09.2024 1510 € 2199 € 1989 € 889 €
17.09.2024 1510 € 2199 € 1989 € 889 €
24.09.2024 1510 € 2199 € 1989 € 889 €

Слични понуди