logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Одмор на море во Палма де Мајорка, Шпанија Лето 2023


Информации за сместувањето

Држава: Шпанија
Место: Палма де Мајорка

Одмор на море во Палма де Мајорка, Шпанија Лето 2023

7 ноќевања на all inclusive или полупансион, хотели 4*:

Хотел GLOVALES MIMOSA 4* All Inclusive - 29.04 - стоп | 12.09 | 19.09 | 30.09

Хотел ALUA LEO 4* појадок и вечера - 23.05| 05.09

Пакетна цена на турист: од 759 евра

Програма :

1-ви ден. Софија - Палма. Полет од аеродром Софија со директен лет на АК „България Ер”. Престигнување на аеродромот во Палма. Пречек од претставникот на туроператорот во Палма. Трансфер и сместување во избраниот хотел 4*. Вечера. Ноќевање.
2-ри ден. Обиколка на островот, Манастирот Лјук со Црната Мадона, Порт Сојер и Сојер со ретро трамвај.
Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.
По желба: Целодневна обиколка на островот. Цена за возрасен: 79 евра, дете до 11,99 г.: 49 евра
3-ти ден. Валдемоса со Манастирот Картуха - полудневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.
По желба: Полудневна екскурзија во Валдемоса. Цена возрасен: 45 евра, дете до 11,99 г.: 35 евра
4-ти ден. Алкудија и Форментор и Појенса - целодневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.
По желба: Целодневна екскурзија до Алкудија, Форментор и Појенса.
Цена в
озрасен: 55 евра, дете до 11,99 г.: 35 евра
5-ти ден. Престолнината Палма - полудневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.
По желба: Полудневна екскурзија до престолнината Палма. Цена возрасен: 45 евра, дете до 11,99 г.: 35 евра.
6-ти ден. Пештерите Драк - полудневна екскурзија.
Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.
По желба: Полудневна екскурзија до Пештерите Драк. Цена возрасен: 59 евра, дете до 11,99 г.: 39 евра.
7-ми ден. Слободен ден. Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.
8-ми ден. Палма - Софија. Појадок. Трансфер до престолнината Палма. Слободно време за шопинг и самостојна прошетка. Трансфер до аеродромот Палма. Полет до Софија.

Специјална пакетна цена при запишување на 3 екскурзии - Палма, Валдемоса и Обиколка на островот:

 • Цена за возрасен - 160 евра.

 • Цена за деца до 12 г. - 110 евра


Часови на летовите со АК „България Ер“:
Вторник - вторник

 • Софија - Палма 18:30 ч. - 20:20 ч.

 • Палма - Софија 21:10 ч. - 00:45 ч.

Сабота - сабота

 • Софија - Палма 17:15 ч. - 19:00 ч.

 • Палма – Софија 19:45 ч. - 23:25 ч.

Забелешка: Можна е промена на часовите на летовите од страна на авиокомпанијата!

Неопходни документи за влегување во Шпанија:

 • Меѓународен пасош со минимум валидност од 6 месеца пред датата на екскурзијата.

 • За деца до 18 г. кои патуваат со еден или без родител - нотарска заверка од едниот или двата родители!


Начин на плаќање:

 • Прв депозит - 30% од пакетната цена при запишување.

 • Доплаќање 25 дена пред датата на патување.

Програмата се спроведува при минимум 30 запишани туристи. Во случај, неопходниот број туристи да не е собран и програмата нема да се оствари, туристите што платиле ке бидат информирани 21 дена пред датата на патување.

Рокови за анулации и казни:

 • До 21 ден пред патување - се задржува депозитот.

 • Од 20 дена до денот на патување - 100% от вредноста на патувањето.

Цената вклучува

 • Авионски билет со редовен лет на България Ер: Софија - Палма – Софија

 • Чекиран багаж до 23 кг и рачен салонски багаж до 10 кг

 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром

 • 7 нокевања на соодветен пансион (ол инклузив или полупансион)

 • Услуга од представител на агенцијата за време на престојот

Цената не вклучува

 • Такса на гориво - авиокомпаниите имат право да пресметат такса на гориво поради постојаните промени на цените на горивата. Во тој случај се променува и цената на пакетот. Таксата на гориво се должи за сите резервации за соодветниот лет, без значење кога биле направени. Информација за цената на таксата на гориво ќе биде публикувана 21 дена пред датата на соответниот лет, за кое клиентите ќе бидат известени и ќе можат да платат горивната такса до 7 дена пред патувањето (за запишувањата за помалку од 21 дена пред соодветниот лет исто ќе важи објавената такса на гориво за тој лет, ако има такава).

 • Еко такса - се плаќа задолжително на рецепцијата на хотелот од секој турист - 3,30 евра на турист за вечер.

 • Дополнителни екскурзии со водич, кои се резервират и плаќат во Македонија.

 • Лични разходи

Специјална пакетна цена при запишување на 3 екскурзии - Палма, Валдемоса и Обиколка на островот:

 • Цена за возрасни - 160 евра

 • Цена за деца до 12 г. - 110 евра

Дополнителни екскурзии, кои се резервират и плаќат во Македонија:

 • Обиколка на островот, Манастирот Лјук со Црната Мадона, Порт Сојер и Сојер со дрвен трамвај. Цена возрасен: 79 евра, дете до 11,99 г.: 49 евраОвој ден ќе ги откриете убавата и контрасна природа на Палма де Мајорка. Ќе ја искачиме планината Трамунтана со живописни планински пејсажи со стрмни карпи. Посета на манастирот Лјук со Црната Мадона, покровителка на островот. После искачувањто на највисоката планина Pui Mayor, започнува спуштање кон заливот Ла Калобра, каде ќе имаме слободно време, за да се насладуваме на тесната плажа, скриена меѓу високи карпи. Продолжуваме кон Порт Сојер, со прекрасна панорама кон морскиот залив, обграден од импозантните заби на Трамунтана. Патување со дрвен трамвај низ цитрусови шумички до градчето Сојер - едно восхитувачка комбинација на тесни улички и модерна архитектура. Прошетка до главниот плоштад на Сојер со множество кафетерии, во кои може да се проба локалниот сладолед и бадемовиот сладкиш - запазена марка на Сојер. Враќање во хотелот со автобус. Во цената е вкл.: водач, транспорт со автобус. Влезна такса за Манастирот по желба - 2 евра. Дрвен трамвај - 9 евра возрасен, 4,50 евра - дете до 12 г.

 • Престолнината Палма - полудневна екскурзија. Цена возрасен: 45 евра , дете до 11,99 г.: 35 евра. Полудневна екскурзија во престолнината Палма и нејзиниот историски центар. Програмата започнува од Парк де ла Мар, откаде, после пријатната прошетка во парковите, ќе стигнеме до Катедралата на Палма (влезот се плаќа на место). Продолжуваме кон Градското Собрание, Пласа Мајор и Црквата на Сан Мигел. Следува фотопауза на готскиот замок Белвер со прекрасни панорамни гледки кон престолнината и живописната марина на Палма. Во цената е вкл.: водич, транспорт. Влезна такса за Катедралата - 8 евра возрасен, 4 евра дете до 12 г.

 • Валдемоса со Манастирот Картуха - полудневна екскурзија. Цена возрасен: 45 евра, дете до 11,99 г.: 35 евра. Валдемоса е анблемот на Палма де Мајорка. Историја, куртура, романтика и традиции се слеале во една навистина шармантна комбинација во тоа градче. Во убавата Валдемоса пронашле инспирација Шопен и Џорџ Санд. По желба: посета на манастирот Картуха (влез 8 евра)лободно време за прошетка по тесните улички со типичните за островот каменни куќи и множество традиционални продавници. Во цената е вкл.: водич, транспорт. Влезна такса за Манастирот по желба - 9 евра возрасен, 4,50 евра дете до 12г.

 • Форментор и Алкудија и Појенса - целодневна екскурзија. Цена возрасен: 55 евра , дете до 11,99 г.: 35 евра. Пресечување на планината на север кон убавата Алкудија - прва престолнина на островот. Разгледување на познатите ѕидини на градот и на традиционалниот пазар, најпознат во Палма де Мајорка. Продолжување кон Форментор, попатна фотопауза на една од најпопуларните панорамни плоштади на островот - Коломер, од кои се открива убава гледка кон истоименното островче. Продолжуваме кон Појенса, антички град со богато културно наследство и прекрасен централен плоштад. Во цената е вкл.: водач , транспорт.

 • Пештерите Драк. Цена возрасен: 59 евра , дете до 11,99 г.: 39 евра  Пештерите Драк се една од основните атракации на островот. Се наоѓат во Источниот дел, до Порто Кристо, мало рибарско градче со чудесни гледки. Следува посета на пештерите со едно од најголемите подземни езера во светот - езерото Мартел. Тука ќе уживате во специјален спектакл од класична музика и светлина. Во цената е вкл.: водич , транспорт, влез за пештерите.

Забелешки:

 • Разпределбата на дополнителните екскурзии по денови во програмата е ориентационо.

 • Точните денови на спроведувањто на екскурзиите ќе бидат доставени седмица пред патувањето.

 • Резервацијата и плаќањето на дополнителните екскурзии се извршува во Македонија најкасно до 21 ден пред патувањето!

 • Минимален број туристи за остварување на дополнителните екскурзии - 18 лица.

 • При запишување на место цените на екскурзиите се повисоки.

 • Туроператорот си го запазува правото на промени на цените, во случај на промена во транспортните разходи за екскурзиите, како и при промена на влезните такси во посетуваните објекти за време на екскурзиите.

Alua Leo ☆☆☆☆

Палма де Мајорка – авионски одмори, Шпанија

Цена за 2 возр. Од: 1518 €

Местоположбa:

Хотелот се наа во реонот Can Pastilla на одморалиштето Playa de Palma, на 9 км од престолнината Палма. Автобуска станица до Палма на 200 м од хотелот. На 500 м од Аквариумот на Палма. Аквариумот е основна атракција на островот, разделен на 7 зони: Средоземна, Тропска, Градини – типични за островот градини со езерца со многу видови риби, Џунгла со вистински водопад, Китови – 3 D впечаток во светот на китовите, Медузи, Големи сини Ајкули. Цена - 26 евра возрасен, 16.50 евра дете до 12 г.

Во хотелот:

 • 280 соби

 • 24 ч рецепција

 • основен бафет ресторан

 • бар на базенот

 • wi-fi интернет - бесплатен

Соби:

 • клима

 • сателитска телевизија

 • wi-fi интернет - бесплатен

 • бања со туш, фен

 • сеф

 • мал ладилник

 • балкон

Двојна соба стандард (25 кв.м.). Двојно легло или две единични легла, можност за легло на развлекување. Се дозволува максимално сместување до 2 возрасни со 1 дете до 12 години во 1 соба.

Спорт и разонода:

 • откриен базен со бесплатни чадори и лежалки

 • крпи на базенот – со депозит

 • велосипеди под наем

За децата:

 • детски базен

Alua Leo ( Полупансион + )  2 возрасни  2 возрасни + 1 дете (2-12) 1 возрасен
23.05.2023 1518€ 2097€ 959€
05.09.2023 1778€ 2427€ 1179€


Globales Mimosa ☆☆☆☆

Цена за 2 возр. Од: 1558 €

Местоположба:

Хотелот се наоѓа на 400 м од плажата Palma Nova во одмаралиштето Palma Nova, на 30 км од престолнината Палма и аеродромот. Автобуска спаница до Палма е непосредно до хотелот. На 1,2 км од рекреативниот парк Катманду, на 2 км од аквапаркот Акваланд.

Во хотелот:

 • 24 ч рецепција

 • климатизиран бафет - ресторан

 • ол инклузив бар на базенот

 • wi-fi интернет - бесплатен во целиот хотел

Соби:

 • тераса

 • клима

 • телевизор со сателитски канали

 • сеф

 • wi-fi интернет - бесплатен

 • бања со туш, крпи, фен

 • Дополнителното легло е кауч на развлекување.

 • големина - 19 кв.м.

Спорт и рекреација:

 • откриен базен со бесплатни чадори и лежалки

 • вечерна анимација за возрасни

 • фитнес

 • велосипеди под наем

 • Со депозит от 10 евра се дава крпа за плажа.

За децата:

 • детски басен

 • мини клуб со детска анимација

Храна:

All Inclusive:

 • Разнообразни јадења од средоземноморската и европската кујна на бафет, show-cooking. За време на основната исхрана се нудат вино и вода.

 • 10:00 ч. – 24:00 ч. на барот се нудат безалкохолни пијалоци, пиво, алкохолни пијалоци, вино и сангрија.

 • 10:30 ч. - 18:00 ч. на барот се нудат снаксови: хамбургери, салати, чипсови, пици, сладолед, слатки, пакувани десерти, кафе/чај.

Плажа:

 • песочна плажа Palma Nova - со должина од 1 км

Globales Mimosa All-inclusive 2 возрасни  2 возрасни + 1 возрасен 2 возрасни + 1 дете (2-12) 1 возрасен
12.09.2023 1658€ 2447€ 2277€ 979€
19.09.2023 1638€ 2417€ 2247€ 969€
30.09.2023 1638€ 2417€ 2247€ 969€

Слични понуди

Одмор на море на Портокаловиот брег - Коста Азаар, Шпанија

Одмор на море на Портокаловиот брег - Коста Азаар, Шпанија

КОСТА АЗААР - ПОРТОКАЛОВИОТ БРЕГ:ВИНАРОС, ВАЛЕНСИЈА, ПЕНИСКОЛА И МОРЕЈАДАТИ: 2-9 СЕПТЕМВРИ, Вид транспорт: Авион Коста Азаар-Портокаловиот брег - Шпанија   Одмор на море на Портокаловиот брег - Коста Азаар, ШпанијаВинарос - престолнината на ракчињатаВаленсиja, Пенискола и МореjaДати на одморот: 2-9 септември 20237 ноќевања на полн пансион
 Шпанија, Салоу - Коста Дорада

Шпанија, Салоу - Коста Дорада

Одмор на море во Коста Дорада - Салоу Лето / Есен 2023. Дати: 29.08|05.09|12.09|19.09  Best Cap Salou ☆☆☆ Вид транспорт: Авионски 8 дена / 7 ноќи Коста Дорада – авионски одмори, Шпанија Цена за едно лице од: 659 евро Опис и програма Местоположба: Хотелoт се наоѓа на брегoт на морето, во заливот Cap Salou, на 2 км од ис
Одмор на море во Коста дел Сол

Одмор на море во Коста дел Сол

Одмор на море во Коста дел Сол - Фуенхирола - Златна Шпанија 2023авионски одмор од Софија Дати Пролет / Лeто 2023: 11.04 - стоп | 29.04 - стоп | 20.05 - стоп |13.06 | 20.06 | 27.06| - Гарантирани датиДати Есен 2023: 19.08 | 22.08 - стоп | 29.08 | 05.09| 12.09| 19.09| 26.09| 03.10|10.10 - стоп | - Гарантирани дати7 ноќевања на FB+ вкучена 1 ек